Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 8 lipca. Imieniny: Arnolda, Edgara, Elżbiety
02/06/2020 - 10:20

Parkowanie w Starym Sączu znów płatne. Sprawdź stawki

Po zawieszeniu opłat w związku z epidemią COVID-19, od dziś znów trzeba płacić za parkowanie w centrum Starego Sącza. Jakie obowiązują stawki?

Stary Sącz był jednym z pierwszych samorządów na terenie Sądecczyzny, który w ślad z ogłoszeniem pandemii zawiesił pobieranie opłat za parkowanie. Powód? Oczywisty – po zamrożeniu gospodarki dochody starosądeczan natychmiast spadły, a dodatkowo przewoźnicy – w tym Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne – ograniczyli  wykliczbęonywanych kursów. To zmusiło tych,, którzy nadal musieli pracować, do korzystania z własnego transportu, z własnych samochodów.

Inna rzecz – co podkreślał burmistrz Jacek Lelek – że własne auto było przy zagrożeniu epidemiologicznym najbezpieczniejszym, a tym samym najbardziej preferowanym sposobem przemieszczania się. Od 1 czerwca, wraz za kolejnymi etapami odmrażania gospodarki, parkowanie w centrum Starego Sącza znów jest płatne.

- Stawki zostały te same, bardzo symboliczne. Ile straciliśmy na wstrzymaniu opłat? Niewiele. W skali całego roku na wpływach ze wszystkich opłat – targowych i parkingowych gmina zarabia około 70 tysięcy złotych, a opłaty były wstrzymane jedynie przez dwa i pół miesiąca. To był przede wszystkim gest w stronę mieszkańców. Chcieliśmy żeby poczuli, że ktoś o nich myśli i ktoś chce im rzeczywiście pomóc  - podkreśla burmistrz.

Ogłoszenia Sądeczanin.info

Zobacz też: O 5 złotych mniej za śmieci zapłacą seniorzy i niepełnosprawni w Starym Sączu

I tak, za pół godziny pozostawienia auta w strefie parkowania, zapłacić trzeba złotówkę, za pierwszą godzinę – 1,5 zł, za drugą już 1,8 zł czyli o 30 groszy więcej, za trzecią – jeszcze więcej, bo 2 złote. Za to za czwartą i każdą kolejną rozpoczętą godzinę podstoju zapłacimy złotówkę i 50 groszy. Opłaty te dotyczą aut o wadze do 2,5 tony. Stawki abonamentowe, miesięczne też od kilku lat utrzymują się na tym samym poziomie i wynoszą kolejno dla aut osobowych – 50 złotych a dla aut ciężarowych do 2,5 tony – dwa razy więcej, bo 100 zł.

Strefa płatnego parkowania obejmuje: część płyty Rynku przy ciągach dróg z zachodniej i południowej strony, ul. Kazimierza Wielkiego - w zatoce przy Maślanym Rynku. Pobór opłaty za parkowanie pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania odbywać się będzie codziennie - oprócz sobót, świąt i niedziel - w godzinach od 8 do 15.

Ważne - od najbliższej środy 3 czerwca wracają też opłaty na Targu Końskim.

ES [email protected] Fot.: UM w SSDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)