Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 24 stycznia. Imieniny: Felicji, Roberta, Sławy
25/06/2019 - 20:45

Papież był w Starym Sączu 20 lat temu. Pamiątki po nim oglądać można do dzisiaj

Sporą atrakcją dla turystów zwiedzających starosądeckie błonia i Ołtarz Papieski jest muzeum Ojca Świętego. Znajduje się tam sporo eksponatów.

Pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Starego Sącza bez wątpieniem była zdarzeniem, które na długo pozostanie w sercach setek tysięcy jej uczestników. Nie tylko wrażenia pozostały na lata, ale również przede wszystkim piękny ołtarz zaprojektowany przez Zenona Andrzeja Remi, ale również sporo pamiątek, czy przedmiotów osobistych z życia Karola Wojtyły.

Żeby odpowiednio skatalogować, zabezpieczyć i przede wszystkim wyeksponować cenne zbiory, należało znaleźć stosowne miejsce. Projekt pod tytułem "Muzeum Jana Pawła II" doczekał się swojej lokalizacji. Do dzisiaj można oglądać pamiątki w miejscu, gdzie podczas uroczystości w 1999 roku znajdowała się zakrystia dla kardynałów oraz biskupów.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że w godzinach otwarcia muzeum, za zwiedzanie nie jest pobierana opłata. Owszem przy wyjściu jest skarbonka na datki, ale również wyraźne oznaczenie o ich dobrowolnym charakterze, więc turyści oraz pielgrzymi sami zdecydują, czy chcą wesprzeć finansowo funkcjonowanie tej skarbnicy pamięci o Janie Pawle II.

Z czego w swoich zbiorach jesteście najbardziej dumni, co można uznać za najcenniejsze pod względem sentymentalnym? - Nie mogę wskazać na start nic innego, jak na tę piuskę. To jest eksponat bezcenny i chociaż czysto technicznie to tylko kawałek materiału, jest naprawdę sporo warty emocjonalnie. Po ogłoszeniu wyroku konklawe ją wyprodukowano i Karol Wojtyła zaprezentował się w niej pierwszy raz jako papież - powiedziano nam w muzeum.

Zgromadzenie pamiątek z pontyfikatu Karola Wojtyły nie byłoby możliwe, gdyby nie pomoc arcybiskupa Konrada Krajewskiego, który w latach 1993-2013 był papieskim ceremoniarzem. Obecnie jest kardynałem, a sześć lat temu papież Franciszek mianował go jałmużnikiem. 

Duże zasługi w pozyskiwaniu pamiątek do muzeum miał również ojciec Konrad Hejmo. W roku 1981 został on opiekunem polskich pielgrzymów w Rzymie, a rok później od papieża Jana Pawła II otrzymał nominację na asystenta audiencji specjalnych.

Muzeum pełne jest nie tylko pamiątek i eksponatów, ale również związanych z nimi historii i ciekawostek. Można za przykład podać sprowadzenie do Starego Sącza tzw. salonki, czyli fotelu helikoptera z dodatkami. Jest to związane z pielgrzymkami Jana Pawła II na Litwę, Łotwę i Estonią w 1993 roku.

- Kiedy dowiedzieliśmy się, że jest możliwość jej sprowadzenia musieliśmy bardzo szybko działać, bo jak się okazało tydzień czy dwa opóźnienia i zamiast do Starego Sącza trafiłoby to do Wadowic - ujawniają w muzeum.

Sporą część w muzeum stanowią pamiątki nawiązujące do sportu. Są bezpośrednie, jak umieszczone w oszklonej gablocie kurtka, wełniana czapka, specjalistyczne buty i narty. To w nich Karol Wojtyła szusował po trasach między innymi Sądecczyzny. Natomiast z tych pośrednich można wymienić piłkę, jaką z autografami podarowali papieżowi piłkarze reprezentacji Polski po sukcesie na mistrzostwach Świata w 1982 roku. Zdobyli tam wówczas trzecie miejsce, a w składzie byli Zbigniew Boniek, Grzegorz Lato czy Andrzej Szarmach.

Dużo eksponatów związanych jest wprost z wizytą pielgrzymką i uroczystościami w Starym Sączu. Możemy tutaj znaleźć między innymi ornat papieski z mszy świętej kanonizacyjnej, sutannę i buty w których poruszał się w tych dniach Jan Paweł II, a także służące do nabożeństwa trony papieskie lub świece wyrzeźbionew bryłach solnych z kopalni w Bochni. 

Bardzo dużo jest drobnych pamiątek. Monety, medale, pocztówki, obrazki, rękodzieło ludowe, publikacje i książki związane z pontyfikatem papieża. Są także odniesienia konkretnie do starosądeckiej wizyty, czyli bilety, identyfikatory, jest również dużo zdjęć.

Główną część wystawy fotograficznej stanowią zdjęcia Sylwestra Adamczyka, które znalazły się w jego albumie "Ojciec Święty na Sądeckiej Ziemi" opublikowanym w 2000 roku.

Muzeum Jana Pawła II oferuje również możliwość oglądania przedmiotów, jakie Jan Paweł II otrzymywał w ramach prezentu podczas swoich oficjalnych wizyt w różnych krajach. - Są to na przykład: krzyż podarowany przez młodzież w 1983 roku na światowym Dniu Młodzieży w Austrii, pismo święte otrzymane jeszcze jako kardynał w 1976, czy rytuał liturgiczny nabożeństw VII Pielgrzymki do ojczyzny w 1999 roku oraz album „Ojciec Święty na Ziemi Sądeckiej” podpisany osobiście przez Jana Pawła II - możemy przeczytać na etykietach.

Mówi się, że ołtarz w Starym Sączu jest wyjątkowy, bo jedyny na świecie, który pozostał na swoim miejscu po tym, jak papież odprawiał na nim mszę świętą.

Muzeum nie zamknęło jeszcze swoich zbiorów. Można przekazywać tam swoje pamiątki związane z osobą Ojca Świętego, jego pielgrzymek oraz działalności. Takie udostępnienie może być na stałe lub czasowe. Wszystkich informacji w tej sprawie można uzyskać u źródła.

(redakcja@sadeczanin.info)

Muzeum Ojca Świętego w Starym Sączu
W ołtarzu papieskim w Starym Sączu znajduje się zbiór pamiątek po Ojcu Świętym.


Dziękujemy za przesłanie błędu