Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 29 listopada. Imieniny: Błażeja, Margerity, Saturnina
26/03/2020 - 13:55

Ostro zetną pensję burmistrzowi, bo nie wybudował przedszkola na Czerczu

Piwniczna-Zdrój to kolejny samorząd po np. Podegrodziu i Rytrze, w którym mimo epidemii koronawirusa zwołano sesję. Jeden z projektów uchwał dotyczy drastycznego obcięcia pensji burmistrza Dariusza Chrożyka. Powód? Burmistrz zrezygnował z budowy przedszkola na Czerczu.

Piwniczna-Zdrój to kolejny samorząd po np. Podegrodziu i Rytrze, w którym mimo epidemii koronawirusa zwołano sesję. Jeden z projektów uchwał dotyczy drastycznego obcięcia pensji burmistrza Dariusza Chrożyka. Powód? Burmistrz zrezygnował z budowy przedszkola na Czerczu.

Odstąpienie od budowy przedszkola na terenie OW Czercz w Piwnicznej-Zdroju było jednym z powodów referendum w sprawie odwołania burmistrza Dariusza Chorużyka. Burmistrz wyszedł z tej próby obronną ręką – frekwencja w głosowaniu była zbyt mała, by referendum uznać za ważne.

Zobacz też: Zawieszają opłaty za parkowanie w Piwnicznej-Zdroju

Teraz temat wraca. Otóż Klub Radnych „Gminna Prawda” zgłosiła projekt uchwały, na mocy której pensja burmistrza ma być obniżona do najniższej przewidzianej prawem dla osoby na tym stanowisku wysokości, czyli do 3 tys. 400 zł. Ten sam projekt przewiduje uwzględnione ustawą dodatki – dodatek specjalny w wysokości 20 procent pensji zasadniczej, czyli 680 zł i dodatek za wieloletnią pracę zgodnie z obowiązującym kodeksem pracy. Wynagrodzenie burmistrza nie uwzględniałoby już dodatku funkcyjnego – na dziś to kwota 2 tys. 300 zł.

Zobacz też: W mrozie stoją godzinami na granicy. Piwniczna-Zdrój ruszyła na pomoc mundurowym

Obecnie pensja burmistrza – przy pensji zasadniczej w wysokości 4 tys. zł i po podsumowaniu wszystkich składowych wynosi 9 tys. zł.

Jak inicjatorzy uchwały uzasadniają swój wniosek?
- W związku z faktem, iż w 2019 roku burmistrz Dariusz Chorużyk zrezygnował z realizacji zadania budowy Przedszkola na Czerczu pozbawiając w ten sposób gminę dofinansowania w wysokości 10 mln zł oraz zaprzepaścił przygotowaną dokumentację na realizację tej inwestycji, co w efekcie naraziło gminę na „wyrzucenie w błoto” kwoty ok. 200 tysięcy zł. W związku z powyższym oraz z uwagi na fakt, że burmistrz jako organ reprezentujący interesy mieszkańców decyzję tę podjął nie uwzględniając wielu racjonalnych argumentów oraz głosów osób i mieszkańców żywo zainteresowanych tymże tematem, Klub Radnych „Gminna Prawda” za racjonalne działanie uważa konieczność zrekompensowania mieszkańcom wyrzuconych do kosza środków finansowych, poprzez podjęcie decyzji o rezygnacji z części pobieranego wynagrodzenia i obniżenia go do kwoty podstawowej – brzmi fragment uzasadnienia, którego całą treść można znaleźć TUTAJ.

Głosowanie w tej sprawie odbędzie się już na najbliższej sesji 31 marca.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu