Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 2 marca. Imieniny: Halszki, Heleny, Karola
26/10/2022 - 15:50

Opłata uzdrowiskowa w Krynicy od 2023 roku "w górę"? Nie ma jeszcze projektu uchwały

Czy od 1 stycznia 2023 roku wzrośnie opłata uzdrowiskowa w Krynicy-Zdroju? Chociaż pojawiły się już w mediach takie informacje to, póki co projekt uchwały o podwyżce opłaty uzdrowiskowej nie wpłynął jeszcze do Komisji Uzdrowiskowej i radnych.

Minister Finansów 28 lipca 2022 wydał obwieszczenie, dotyczące górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na 2023 rok. Z jego treści wynika, że maksymalna stawka opłaty uzdrowiskowej od przyszłego roku nie może przekroczyć kwoty 5.4 zł., obecnie jest to 4.83 zł.

W gminie Krynica-Zdrój, w ciągu ostatnich trzech lat opłata uzdrowiskowa wzrosła dwukrotnie. Od 1 stycznia 2020 roku, z 3.5 zł do 4.4 zł oraz od 1 stycznia 2022 roku, z 4.4 zł do 4.8 zł. Burmistrz uzdrowiska tłumaczył podwyżki koniecznością finansowania bezpłatnej komunikacji uzdrowiskowej lub gwarantował, że dzięki temu nie wzrośnie podatek od nieruchomości.

Czy od 1 stycznia 2023 roku wzrośnie opłata uzdrowiskowa w Krynicy-Zdroju? Chociaż pojawiły się już w mediach takie informacje to, póki co projekt uchwały dotyczący podwyżki opłaty uzdrowiskowej nie wpłynął do Komisji Uzdrowiskowej oraz radnych.

- Chociaż burmistrz przygotowuje projekt uchwały to poddaje ją radnym pod głosowanie. Póki co żadnych konsultacji w tym temacie nie było - wyjaśnia radna Iwona Grzebyk-Dulak, przewodnicząca Komisji Uzdrowiskowej. 

A co o ewentualnym wzroście opłaty uważają przedstawiciele branży turystycznej?

- Jako przewodnicząca Komisji Uzdrowiskowej zapytałam o to, za pośrednictwem Krynickiej Organizacji Turystycznej w listopadzie 2021 roku, przed sesją, na której podniesiono stawkę od 2022 roku. Zdania były podzielone, choć zgodnie twierdzono, że to obciążenie dla turystów - dodaje Iwona Grzebyk-Dulak. 

- W większości przedstawiciele branży wyrazili jednak zaskoczenie brakiem konsultacji, a nawet wcześniejszej informacji o przygotowywanej uchwale ze strony włodarzy Krynicy, zaznaczając, że część z nich sprzedała już pobyty zimowe na nowy rok z informacją o poprzedniej stawce opłaty uzdrowiskowej.

- Czy analizując argumenty obu stron, uważacie państwo, że jako uzdrowisko i branża turystyczna zyskamy na takim rozwiązaniu tj. podniesieniu opłaty czy też raczej stracimy? - zapytuje przewodnicząca Komisji Uzdrowiskowej. 

Zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych, opłatę uzdrowiskową pobiera się (poza określonymi w ustawie wyjątkami), od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w celach zdrowotnych, turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych w miejscowościach znajdujących się na obszarach, którym nadano status uzdrowiska, za każdą rozpoczętą dobę pobytu. Jeśli pobierana jest opłata uzdrowiskowa, nie pobiera się opłaty miejscowej. 

Opinię w sprawie ewentualnej podwyżki opłat można wysłać na adres: [email protected]. (MK) fot. ilustracyjne (MK). Dziękujemy za przesłanie błędu