Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 8 lipca. Imieniny: Arnolda, Edgara, Elżbiety
26/07/2019 - 20:10

Oni pracują i bawią się w najlepszym towarzystwie!

W piątek odział chełmiecki oddział Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa "Sądeczanin" zorganizował spotkanie dla swych członków i sympatyków. W biesiadzie na ścieżce przyrodniczej Rdziostów zjawiło się wielu mieszkańców.


Przybyli mieszkańcy Ziemi Sadeckiej na czele z księdzem Józefem Babiczem, kapelanem Fundacji Sądeckiej i SKT Sądeczanin. Ksiądz prałat jest z Fundacją i SKT Sądeczanin od początku istnienia. Wielki pasjonat kultury ludowej budowniczy wielkich dzieł kultury regionu, strażnik historii, wielki patriota zawsze stał na straży dziedzictwa naszych Ojców i tą największą mądrość przekazuje swoim owieczkom w SKT Sądeczanin.

Biesiadą zawładnęły tańce i śpiewy. Na akordeonie przygrywał pan  Adam Mróz, ale i również Kordian, który pomimo sobotniej  promocji nowego teledysku, przybył na spotkanie stowarzyszenia „Sądeczanin” z którym jest mocno związany.

Podczas spotkania prezes Zygmunt Berdychowski oraz radna wojewódzka Marta Mordarska wręczyli  certyfikaty nauczycielom, prowadzącym w roku szkolnym 2018/2019 zajęcia z uczniami zdolnymi, w ramach projektu  Małopolskie Talenty. Podziękowań nie było końca. Dyrektor Fundacji Sądeckiej Przemysław Bawołek, dziękował nauczycielom za to, że dzięki ich wysokim kompetencjom i spełnieniu warunków certyfikatu w stopniu szczególnie wyróżniającym, projekt przez metodyków został oceniony bardzo wysoko.

Nauczyciele podkreślali, że praca z tak zdolną młodzieżą z całego powiatu to pełna satysfakcja i niesamowita okazja do samorealizacji. Certyfikaty otrzymali: Wioletta Dziedzina, Barbara Skoczeń, Teresa Kulak, Krzysztof Malota, Ewa Bukalska, Magdalena Kiełbasa, Monika Fikiel-Szkarłat, Mariola Pater. „Małopolskie Talenty to kolejny niesamowity  projekt Berdychowskiego – który służy drugiemu człowiekowi - dlatego z całego serca dziękujemy za to prezesowi, że mogliśmy wspólnie z uczniami uczestniczyć w rozwoju młodych talentów przyszłego pokolenia” – powiedziała Wioletta Dziedzina. „No i oczywiście dziękujemy pani Marcie Mordarskiej, za wsparcie projektu Małopolskie Talenty w Województwie” – dodała Teresa Kulak, ambasadorka kultury i historii regionu.

SKT Sądeczanin zorganizował spotkanie dla swych członków i sympatyków

Spotkanie było również okazją do rozmowy  o przyszłych działaniach SKT Sądeczanin. We wrześniu ukaże się książka Sylwestra Rękasa - dyrektora oddziału Archiwum Narodowego w Nowym Sączu, która będzie kompendium wiedzy o historii Sądecczyzny. Będzie to bezcenna lektura dla przyszłych uczestników konkursu „Mój Region - Moja Duma, Moje Miasto – Moja Duma”. I tutaj zapadła kolejna decyzja.

Prezes ogłosił, że od nowego roku szkolnego, konkurs będzie organizowany również dla dorosłych. Na tą informację owacyjnie odpowiedzieli obecni członkowie Klubu Szalonych Emerytów, którzy przybyli na spotkanie wraz z niezastąpioną szefową panią Barbarą Michalik.

Nie zabrakło również rozmów o przyszłorocznym Zjeździe Sądeczan z dyrektorami szkół, znawcami regionu, m.in. dr Zenonem Szewczykiem, przedstawicielami organizacji (m.in. Jan Smoleń – prezes Stowarzyszenia Lachów Sadeckich) i samorządów (m.in. Jan Radzik – Gmina Grybów), którzy zawsze pamiętają o swoich korzeniach i pielęgnują dorobek swoich przodków.

Podsumowując spotkanie prezes Zygmunt Berdychowski podkreślił : „Nasze dzieła SKT Sądeczanin będą jeszcze większe i będą służyć wszystkim mieszkańcom naszego ukochanego regionu. Ale musimy pamiętać, że osiągniemy to tylko wtedy, gdy tak jak dzisiaj będziemy działać wspólnie a nasze stowarzyszenie „Sądeczanin” będą tworzyć tacy wspaniali ludzie jak WY”.

Działania, które na rzecz kultury i historii regionu podejmuje i organizuje SKT Sądeczanin to fenomen Sądecczyzny. Wszystkim członkom i sympatykom przyświecają słowa, deklaracji programowej „Świadomi, że historia i tradycja stanowią o naszej tożsamości, pragniemy troszczyć się  o duchowe i materialne dziedzictwo przodków oraz pomnażać dobra, które symbolizują nasz region. W tym celu zrzeszamy się w ramach Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa „Sądeczanin” i wyrażamy wolę pełnienia służby Ojczyźnie poprzez dbałość o społeczny, kulturalny i intelektualny rozwój Ziemi Sądeckiej. Odwołujemy się zarazem do słów Ojca Świętego Jana Pawła II: „Proszę Was: pozostańcie wierni temu dziedzictwu!”

Miejsce w którym spotkali się biesiadnicy to wyjątkowo urocze miejsce na ścieżce przyrodniczej zbudowanej przez Nadleśnictwo w Starym Sączu. (Monika Fikiel- Szkarłat) Fot. MFS, TK

Członkowie chełmieckiego oddziału SKT Sądeczanin potrafią się świetnie bawić
W piątkowy wieczór całkiem nieformalnie spotkali się przy ognisku członkowie chełmieckiego oddziału SKT Sądeczanin. Popis gry na akordeonie dali Kordian i Adam Mróz!


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)