Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 12 sierpnia. Imieniny: Hilarii, Juliana, Lecha
12/04/2019 - 14:40

Ogrodzenie XIX-wiecznej willi znów potrzebuje remontu

Na przełomie września i października ubiegłego roku zajmowaliśmy się sprawą zniszczonego, a finalnie odnowionego murku, ogradzającego zabytkowy budynek Willa Maryja przy ulicy Jagiellońskiej 60 w Nowym Sączu. Niestety, do tematu musimy wrócić.

Dzięki interwencji "Sądeczanina" udało się odremontować mur ogrodzeniowy przy XIX-wiecznej willi należącej niegdyś do Bolesława Barbackiego, wpisanej niemal we wszystkich przewodnikach turystycznych jako obowiązkowy punkt zwiedzania miasta. Niestety, dzisiaj ponownie wymaga napraw, gdyż został dość wyraźnie uszkodzony. Kto tym razem pokryje koszty?

Przypomnijmy, że sytuacja tej nieruchomości jest skomplikowana, gdyż należy w części do prywatnych właścicieli i Urzędu Miasta. Taka nie do końca uregulowana forma podziału nie zezwala miastu starać się o zewnętrzne środki na rewitalizację, a pozostałych wspólników po prostu na to nie stać. Od wielu lat piękny dworek z tego powodu niszczeje.

Rozwiązanie problemu zaproponował Leszek Zakrzewski, szef sądeckiego koła Polskiego Towarzystwa Historycznego, który rekomendował wymianę nieruchomości. - Na przykład na jakąś czteroarową działkę w dobrej lokalizacji. Miasto na tym nic raczej nie postawi, a dla kogoś może to być atrakcyjna oferta. Tylko trzeba z tymi ludźmi rozmawiać. Przyszły prezydent lub prezydentowa powinna zacząć od spotkania z konserwatorem zabytków i przeprowadzenia inwentaryzacji wszystkich takich obiektów w mieście - powiedział nam w październiku ubiegłego roku, kiedy zajmowaliśmy się tematem tego miejsca.

Czy i tym razem uda się naprawić mur?Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)