Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 24 października. Imieniny: Arety, Marty, Marcina
04/04/2020 - 07:05

Ogólnopolska społeczność druku 3D jednoczy siły. Nowy Sącz jest częścią akcji

Nie dalej jak tydzień temu pisaliśmy o zaskakujących postępach strażaków z Grupy Ratownictwa Specjalnego Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowym Sączu, którzy wspólnie z wolontariuszami zorganizowali akcję szycia maseczek. Równolegle ruszyła produkcja przyłbic ochronnych dla medyków. Teraz Nowy Sącz jest częścią ogólnopolskiego przedsięwzięcia.

O postępach produkcji rozmawiamy z Michałem Gaikiem, naczelnikiem GRS OSP. – Akcja drukowania przyłbic ochronnych spotkała się z zainteresowaniem mieszkańców. Zgłosiło się do nas kilka osób posiadających drukarki 3D. Brakowało funduszy, jednak szybko trafiliśmy na ogólnopolską akcję ,,Przyłbica w Koronie”.

Ponieważ akcja podzielona jest na województwa, grupa ochotników z Sądecczyzny dołączyła do regionu krakowskiego. Prace trwają również na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie - uczelnia udostępniła wszystkie swoje drukarki, a w przygotowywaniu masek ochronnych pomagają studenci.

- Akcja posiada swoich koordynatorów. Osobiście jestem odpowiedzialny za koordynowanie pracy na Sądecczyźnie – dodaje naczelnik. – Kontaktujemy się z placówkami medycznymi i na bieżąco ustalamy ich zapotrzebowanie na maski ochronne.

Czytaj też: Sądeccy strażacy szyją maseczki w błyskawicznym tempie! Rusza produkcja przyłbic

Dowiedzieliśmy się, że filament (tworzywo używane w procesie drukowania 3D) zapewnia jedna z firm wspierających całe przedsięwzięcie. Sądecka grupa zamierza wyprodukować kilkaset sztuk przyłbic ochronnych. Proces drukowania jest bardzo czasochłonny. Koszt wyprodukowania jednej przyłbicy wynosi niecałe 5 złotych, nie licząc gumki i szybki.

Grupę na portalu Facebook śledzi kilkaset osób - co jakiś czas pojawiają się nowe oferty pomocy i wsparcia medyków. – W dalszym ciągu poszukujemy płyt PCV o grubości 0,5 mm w dużych arkuszach (1,5m x 2m). Zapraszamy również do współpracy posiadających drukarki 3D.

Drukarze jednoczą siły i wspierają służbę zdrowia!

[email protected], fot. Michał GaikDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)