Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
01/07/2018 - 10:00

Obywatelka wpadła do dziury w moście, czyli Nowy Sącz 60 lat temu

Sześćdziesiąt lat temu otwarcie nowego, betonowego mostu na Dunajcu, było dla miasta i jego mieszkańców wydarzeniem bez precedensu. Nowy Sącz wzbogacił się wówczas o jedną z najnowocześniejszych przepraw rzecznych w regionie. Przez jakiś czas miał nawet dwie, w tym jedną... dziurawą, co źle się skończyło dla pewnej obywatelki.

Sądeczanie czekali na to architektoniczne cudo z niecierpliwością. Nowoczesna na owe czasy przeprawa, spinająca oba brzegi Dunajca była powodem do dumy. W zasobach oddziału Archiwum Narodowego w Nowym Sączu zachowały się wycinki z gazet z 1958 roku z artykułami, w których ówcześni dziennikarze relacjonowali etapy budowy nowego mostu.

Sylwester Rękas, kierownik oddziału Archiwum Narodowego w Nowym Sączu, szperając w archiwalnych materiałach, odnalazł między innymi gotowy projekt budowy nowego mostu, który został sporządzony w 1954 roku.

- W naszych zbiorach posiadamy też trochę wycinków prasowych w zbiorze Sandecjana – mówi Sylwester Rękas. – Są to wycinki z: „Dziennika Polskiego”, „Gazety Krakowskiej” oraz „Echa Krakowa” dotyczące mostu.

Wspomniany projekt nowej przeprawy z 1954 roku odnalazłem w aktach Rejonu Eksploatacji Dróg Publicznych w Nowym Sączu. Budowa nowego mostu była w tamtych czasach czymś, czym mieszkańcy żyli. Jego budową bardzo się interesowali. Z niecierpliwością czekali na wytrzymałą i nowoczesną przeprawę. Taka miastu była potrzebna.

Zanim rozpoczęto budowę nowego mostu, mieszkańcy korzystali ze starej przeprawy.

- Jej zdjęcie, troszkę niewyraźne, można odszukać w wycinkach prasowych, które udało się odnaleźć - dodaje Rękas. -  Stara przeprawa była trochę „zakręcona”. Nieco w oddali widać nowy, betonowy most. W 1958 roku już stał, ale nie był jeszcze oficjalnie oddany do użytku. Mieszkańcy jednak z niego już korzystali.

W jednym z numerów „Gazety Krakowskiej” z 1958 roku natknąłem się także na krótki artykuł, mówiący o tym, że ludzie chodzą po starym wyłączonym już z użytku moście i, że doszło na nim do wypadku (wycinek na jednym ze zdjęć w galerii poniżej artykułu, przyp. red.)

Z ówczesnych artykułów prasowych dotyczących nowej przeprawy można się natomiast dowiedzieć, że mieszkańcom nie za bardzo podobał się sam dojazd do mostu. Mieszkańcy mieli nadzieję, że zostanie on poprawiony.

W oddziale Archiwum Narodowego w Nowym Sączu zachowały się także zdjęcia nowego mostu, które zostały wykonane, jak przypuszcza kierownik placówki, w latach 60. Są to miedzy innymi zdjęcia zrobione przez uczniów I LO im. Jana Długosza w Nowym Sączu.

[email protected], Fot. arch. oddział Archiwum Narodowe w Nowym Sączu. Dziękujemy za udostępnienie materiałów.

Budowa mostu heleńskiego w 1958 roku




Budowa mostu heleńskiego w 1958 roku






Dziękujemy za przesłanie błędu