Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
08/04/2019 - 12:50

Nowy Sącz: Zrobili to! Strajk w wielu szkołach [AKTUALIZACJA]

Niestety, nie doszło do porozumienia między stroną rządową, a związkami nauczycielskimi. Nowy Sącz dołączył do ogólnopolskiego strajku.

W Nowym Sączu nie wszystkie placówki jednak strajkują. Zajęcia odbywają się jak zwykle w szkołach nr 2, 9 i 21 oraz przedszkolach miejskich, a także w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym oraz w Zespole Szkół nr 5 Specjalnych. Pracownicy tych placówek nie przystąpili do strajku.

Strajkują szkoły podstawowe nr 1, 3, 6, 7, 8, 11, 14, 15, 16, 17, 18, 20.

Uczniowie placówek, które przystąpiły do strajku, jak zapewnia Urząd Miasta będą mieli na czas trwania strajku zapewnioną opiekę w świetlicach środowiskowych i macierzystych szkolnych budynkach przez wykwalifikowanych pracowników Zespołu Świetlic Środowiskowych i Pałacu Młodzieży, którzy mają uprawnienia do pracy w wyznaczonych miejscach. Będą im także pomagać studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.

Zobacz też A więc strajk! Czy zamkną szkoły na Sądecczyźnie? Czego mogą żądać rodzice

Na stronach internetowych szkół podstawowych, które rozpoczęły dzisiaj strajk nie ma żadnych informacji o trwającym proteście

Nasi reporterzy są przed szkołami podstawowymi nr 1, 7 oraz nr 8 w Nowym Sączu i relacjonują nam na bieżąco sytuację.

godz. 7.50. 

Przed Szkołą Podstawową nr 7 jest raczej pusto. Na razie niewielu rodziców zdecydowało się na wysłanie dziecka do szkoły. Na razie obecny jest jeden uczeń. Dziecko będzie miało zorganizowane alternatywne zajęcia i zapewnioną opiekę. Rodzice wchodzący z dzieckiem do budynku mogą zobaczyć ustawiony przy drzwiach wejściowych stolik komitetu strajkowego. Nauczycielki pytają, wchodzących uczniów, czy zostają w szkole na zajęcia. Przed godziną ósmą do tej szkoły przyjechała wiceprezydent Nowego Sącza Magdalena Majka oraz Marcin Poręba - dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Kultury. Obecnie rozmawiają z dyrektorem szkoły Mariuszem Horowskim.

- Dzisiaj jest pierwszy dzień strajku nauczycieli, dlatego chcemy zobaczyć, jak wygląda sytuacja w szkołach. Szkoła Podstawowa nr 7 jest pierwszą szkołą do której przyjechaliśmy. Za chwilę wybieramy się jeszcze do kilku innych szkół. Chcemy sprawdzić czy zajęcia dla dzieci, które jednak pojawiły się w szkołach, odbywają się - wyjaśnia wiceprezydent Nowego Sącza Magdalena Majka.

- Informacja o strajku poprzez dziennik elektroniczny dotarła do rodziców. Dla tych dzieci, które jednak przyjdą do szkoły, jest sprawowana opieka w Szkole Podstawowej nr 21, a jeżeli okazałoby się to niemożliwe, to w naszej szkole działa świetlica. Są nauczyciele, którzy pracują. Żadne dziecko nie pozostanie bez opieki. To mogę zagwarantować - zapewnia dyrektor szkoły Mariusz Horowski.

- W tej chwili dokonujemy przeglądu szkół, w których nauczyciele strajkują. Sprawdzamy podjęte już wcześniej czynności i ewentualnie będzie reagować na bieżąco i na miejscu, jeśli zajdzie taka potrzeba – tłumaczy Marcin Poręba, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Kultury Urzędu Miasta Nowego Sącza.

- Zadaniem pana dyrektora było zapewnienie opieki dla dzieci, które przyszły dzisiaj do szkoły. Do tej pory przyszła z dzieckiem jedna pani, która nie doczytała informacji na stronie internetowej. Nie wiemy, jak długo będzie trwał strajk. Chcemy, aby nasze prośby i żądania zostały spełnione. Czekamy na rozmowy i dyskusje - mówi Małgorzata Czerny - Ostrowska, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Nowym Sączu.

godz.8.30.

Od wczesnych godzin porannych pracuje Zespół ds. nadzorowania sytuacji organizacyjnej przedszkoli, szkół i placówek oświatowych powołany przez prezydenta Ludomira Handzla. Osoby wchodzące w skład tego zespołu odwiedzają dzisiaj wszystkie szkoły, które przystąpiły do strajku. Był już między innymi w "siódemce".

godz. 9.15

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza obecne są dzieci z oddziałów przedszkolnych. Uczestniczą one w zajęciach i mają zapewnioną fachową opiekę. Także z zajęć opiekuńczych korzysta od rana w tej placówce 16 uczniów. W tej szkole czterech nauczycieli nie zdecydowało się przystąpić do akcji strajkowej. Szefowa komitetu strajkowego nie chciała rozmawiać z naszą reporterką. Poprosiła, aby skontaktowała się w sprawie strajku z szefową sądeckiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego Ireną Żak.

godz. 9. 30

Zespół Szkół Podstawowo – Gimnazjalnych nr 16 jest kolejną szkołą, której nauczyciele opowiedzieli się za akcją protestacyjną. Na ogrodzeniu szkoły wywieszony jest transparent z napisem STRAJK. Uczący w tej placówce przychodzą dzisiaj do szkoły tak, jak rozpoczynają lekcje.

- Nauczyciele są obecni w szkole, podpisują się na liście obecności, ale nie podejmują pracy – mówi Janusz Chruślicki, dyrektor Zespołu Szkół Podstawowo – Gimnazjalnych nr 16.

W tej szkole działa świetlica środowiskowa. Obecnie przebywa w niej 7 uczniów, którzy uczestniczą w zajęciach opiekuńczych.

- Jest zapewniona opieka od godz. 7 do 17 przez księży oraz siostry katechetki. – dodaje dyrektor.

godz. 10

W Szkole Podstawowej nr 8 większość nauczycieli przystąpiła dzisiaj do strajku. Na taki krok nie zdecydowało się natomiast 9 uczących. Oni pozostają do dyspozycji dyrektora szkoły. Budynek jest również oflagowany. Na korytarzu stoją nauczyciele ze szkolnego komitetu strajkowego. Jego przewodniczącą jest Joanna Piech.

- Solidaryzujemy się nauczycielami, którzy przystąpili dzisiaj w całej Polsce do strajku – stwierdziła szefowa szkolnego komitetu strajkowego w „ósemce”. - Uczniowie, którzy dzisiaj są w szkole mają zapewnioną opiekę.

Jak dowiedzieliśmy się z zajęć opiekuńczych w tej placówce korzysta na razie dwoje uczniów.

- Są to uczniowie z klasy II i V – mówi Beata Kozieł, dyrektor szkoły. – Znajdują się oni pod opieką do godz. 16.30 nauczycielki pracującej w świetlicy oraz nauczyciela chemii. W SP nr 8 uczy się 459 uczniów. Na stronie internetowej szkoły nie zamieszczaliśmy informacji o strajku. Rodzice uczniów otrzymali informację o strajku drogą elektroniczną. Sytuacja jest bardzo dynamiczna.

godz. 10.30

Świetlica środowiskowa "Szujskie" przy ul. Sienkiewicza 17 jest jedną z placówek wyznaczonych przez władze miasta, gdzie uczniowie mogą na czas trwania szkolnego strajku korzystać w Nowym Sączu z zajęć opiekuńczych. Można tam przyprowadzać dzieci. Jak relacjonuje nasz reporter z takich zajęć korzysta na razie jeden chłopiec. Ma zapewnioną opiekę do godziny 14.

godz. 11

W większości szkół ponadgimnazjalnych w Nowym Sączu nie ma dzisiaj zajęć szkolnych.

W I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Długosza w Nowym Sączu większość nauczycieli przystąpiła do akcji strajkowej. Informacja o proteście jest zamieszczona na stronie internetowej szkoły. Placówka jest oflagowana. Informacja o strajku jest też wywieszona na ogrodzeniu budynku.

- Szkoła jest otwarta – mówi Katarzyna Krupa, wicedyrektor I LO. – Nauczyciele strajkujący są obecnie w pracy, podpisali listę obecności. W szkole nie ma uczniów, ale jeśli tacy pojawiliby się będą mieli zapewnioną opiekę.

godz. 11.20

Zespół Szkół Elektryczno-Mechanicznym w Nowym Sączu jest kolejną szkołą objętą strajkiem.

- Rano do szkoły przyszło ponad dwustu uczniów – mówi Walenty Szarek, dyrektor zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu. - Wszyscy zostali skierowani na zajęcia opiekuńcze. Część miała je w świetlicy, a część w pracowniach przedmiotowych. Większość uczniów już opuściła szkołę. Obecnie pozostaje w niej jeszcze ponad trzydziestoosobowa grupa.

W Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych do akcji strajkowej przystąpiło trzydziestu nauczycieli, a grono pedagogiczne liczy 84. Uczący, którzy nie zdecydowali się na akcję strajkową przebywają w budynku szkoły.

godz. 12.30

Do siedziby sądeckiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego mieszczącego się przy ul. Narutowicza zaczynają spływać z poszczególnych szkół, które przystąpiły do strajku meldunki o przebiegu pierwszego dnia protestu.







Dziękujemy za przesłanie błędu