Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 11 kwietnia. Imieniny: Filipa, Izoldy, Leona
07/04/2021 - 08:35

Nowy Sącz: znikną stare lampy sodowe. Zaczniemy oszczędzać

W Nowym Sączu rozpoczyna się wymiana oświetlenia ulicznego. Stare lampy sodowe zastąpi nowoczesne oświetlenie LED. W pierwszym etapie, który ma być realizowany do połowy 2022 roku wymienionych zostanie ponad 2 300 lamp.

Czytaj także: Nowy Sącz: będzie jaśniej i oszczędniej. Lampy uliczne idą do wymiany

Prezydent Ludomir Handzel podpisał umowę z firmą, która będzie realizowała to zadanie. Wykonawcą zlecenia jest Przedsiębiorstwo Usług Elektrycznych „Eltex” z Krynicy Zdroju.

W pierwszym etapie stare lampy sodowe będą wymienione wraz z słupami na trzydziestu ośmiu ulicach. Wśród nich znajdują się główne arterie miasta m.in.: aleje Batorego, aleje Wolności, ul. Sucharskiego, Bulwar Narwiku, Limanowskiego, Grodzka, Paderewskiego, Długosza, Kilińskiego, Lwowska, Nawojowska, Jagiellońska i Zielona. Nowoczesne oświetlenie pojawi się także na plantach miejskich.

Pierwszy etap modernizacji oświetlenia ulicznego pochłonie ponad 6 mln złotych. Prezydent zapowiedział, że w mieście mają być docelowo wymienione wszystkie lamy sodowe.

- To zmiana związana nie tylko z poprawą bezpieczeństwa, ale również ekologia i ekonomia dlatego, że ograniczamy zużycie energii – mówi prezydent Ludomir Handzel.

Zdaniem gospodarza miasta wymiana oświetlenia przyniesie wymierne oszczędności. W skali roku mogą one sięgnąć nawet 500 tys. złotych.

Fundusze na ten cel pochodzą w większości z preferencyjnej pożyczki w ramach programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej “Sowa – oświetlenie zewnętrzne”.

Czytaj także: Nowy Sącz: 2,5 tysiąca starych lamp ulicznych do wymiany

Na jakich ulicach wymienią lapy - czytaj na następnej stronie - TUTAJDziękujemy za przesłanie błędu