Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 30 września. Imieniny: Geraldy, Honoriusza, Wery
24/04/2020 - 17:55

Nowy Sącz: znane terminy matur i egzaminu ósmoklasisty

Ósmoklasiści i maturzyści odetchnęli na razie z ulgą. Znane są już terminy egzaminów. Młodzież czekała na ich podanie z niecierpliwością.

Terminy egzaminów dla uczniów kończących klasę ósmą i dla maturzystów podał dzisiaj podczas konferencji prasowej minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Młodzież ma jeszcze ponad miesiąc na lepsze przygotowanie się do egzaminu.

Do 24 maja przedłużona została przerwa w nauczaniu stacjonarnym w szkołach i placówkach oświatowych, a to oznacza, że nadal będzie odbywała się nauka zdalna. Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski podpisał w tej sprawie rozporządzenie.

- Obecne warunki epidemiologiczne nie pozwalają na to, abyśmy odwiesili działalność szkół, przedszkoli i żłobków – mówił dzisiaj na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. – Dlatego zdecydowaliśmy o dalszym ograniczeniu działalności tych placówek na znacznie dłuższy termin, bo do 24 maja.

- Zgodnie z zapowiedzią z wyprzedzeniem informujemy o terminach egzaminów. Wierzę, że ten dodatkowy czas, który będą mieli uczniowie na przygotowanie się do egzaminów przełoży się na ich dobre wyniki – powiedział Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej.

Jak już pisaliśmy w tym roku w klasach trzecich w liceach ogólnokształcących i w klasach czwartych w technikach w Nowym Sączu uczyło się 1987 uczniów.

Klasę ósmą ukończyło w Nowym Sączu 787 uczniów.

- Cieszymy się, że terminy egzaminu dla ósmoklasistów i egzaminu maturalnego zostały podane z dużym wyprzedzeniem – mówi Magdalena Majka, wiceprezydent Nowego Sącza. – Ta decyzja, moim zdaniem jest dobra.

W tym roku, w związku z pandemią koronawirusa maturzyści będą zdawali tylko egzamin pisemny (nie będzie egzaminu ustnego). Uczelnie wyższe zgadzają się z takim stanowiskiem, bo matury ustne nie są podstawą rekrutacji.

- Podczas dzisiejszej konferencji pojawiło się również i takie zdanie, że za kilka dni rząd poda informację, czy będzie możliwość prowadzenia jakiejś formy działalności opiekuńczej w żłobkach, przedszkolach i szkołach dla dzieci młodszych, których rodzice przebywają obecnie na zasiłku opiekuńczym.

Wiceprezydent Magdalena Majka przyznaje, że jest raczej wysoce nieprawdopodobne, aby uczniowie mogli w tym roku szkolnym wrócić do szkół.

Egzaminy 2020

16-18 czerwca – Egzamin ósmoklasisty

8-29 czerwca – Egzamin maturalny bez egzaminu ustnego

22 czerwca – 9 lipca – Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie

17-28 sierpnia – Egzamin zawodowy

i. [email protected], fot. DSz., źródło: MEN – Twitter.Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe