Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 27 lutego. Imieniny: Gabrieli, Liwii, Leonarda
09/01/2022 - 06:50

Nowy Sącz zaskakuje odkryciami, tajemnicami i ciekawostkami. Wiecie, że...?

Nowy Sącz, jak chyba każde miasto w Polsce ma swoje ciekawostki i tajemnice – te właśnie odkrywane i czekające na odkrycie. Warto tych ciekawostek poszukać. Będziecie zaskoczeni.

O tym, że Nowy Sącz ma swoje ukryte tajemnice, świadczy chociażby sensacyjne odkrycie sądeckich i krakowskich archeologów, którzy na wzgórzu zamkowym odnaleźli ślady osady lub grodziska, które wstępnie można datować na XII-XIII w., choć nie wykluczone, że mogą być one nawet nieco starsze. Tego nikt się nie spodziewał.

- Dzięki temu odkryciu możemy uzupełnić historię naszego miasta – mówi Jarosław Suwała, prezes Sądeckiej Agencji Rozwoju Regionalnego, która nadzoruje badania archeologiczne między innymi na wzgórzu zamkowym – To odkrycie może także znacząco zmienić nasze postrzeganie o najstarszych dziejach Sądecczyzny. To odkrycie stawia pytania: jeśli coś było w tym miejscu przed budową murowanego zamku, to co?

Odkryto też tam relikty bardzo dużego budynku gotyckiego. W jego komnatach bez wątpienia przebywali królowie - Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło i Jadwiga Andegaweńska. To w tych murach, jak możemy sądzić, odbywały się narady królów polskich i węgierskich.

Wzgórze zamkowe kryje zapewne jeszcze wiele niespodzianek - ciekawostek, czekających w kolejce na swoje odkrycie.

A jeśli mowa o ciekawostkach to warto je poszukać nie tylko na wzgórzu zamkowym. Gwarantujemy, że takie znajdziecie. My przybliżymy tylko niektóre z nich:Dziękujemy za przesłanie błędu