Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 27 maja. Imieniny: Amandy, Jana, Juliana
10/04/2017 - 10:30

Nowy Sącz uczcił 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej

Od syren alarmowych, które rozległy się dzisiaj punktualnie o godz. 8.41 w Nowym Sączu rozpoczęły się uroczyste obchody 7. rocznicy katastrofy rządowego Tupolewa, który rozbił się pod Smoleńskiem. W sądeckim Ratuszu odbył się uroczysty apel poległych. Parlamentarzyści, władze miasta, przedstawiciele różnych instytucji i środowisk złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą Honorowych Obywateli naszego miasta - Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego.

O 8.41, w godzinę, w której siedem lat temu doszło do katastrofy rządowego samolotu pod Smoleńskiem rozległ się dźwięk syreny alarmowej. Część mieszkańców przystanęła, czcząc pamięć 96 ofiar.

Dziesiątego kwietnia 2010 roku życie straciło osiemdziesięciu ośmiu pasażerów - para prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy, ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, członkowie rządu, posłowie, senatorowie, szefowie centralnych urzędów państwowych, przedstawiciele świata nauki, duchowni, dowódcy wszystkich rodzajów sił zbrojnych, przedstawiciele organizacji rodzin katyńskich i ośmiu członków załogi. Zginęli pod Smoleńskiem lecąc na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Przeczytaj też Dlaczego Łukasz Warzecha chciał być fair wobec prezydenta Lecha Kaczyńskiego?

 Dzisiaj, w siódmą rocznicę tej tragedii władze i mieszkańcy Nowego Sącza uczcili minutą ciszy pamięć ofiar. W holu sądeckiego Ratusza odbył się rano apel poległych.

W uroczystościach wzięli udział wiceminister finansów, poseł Wiesław Jańczyk, parlamentarzyści, władze miasta na czele z prezydentem Nowego Sącza Ryszardem Nowakiem, przedstawiciele Rady Miasta z przewodniczącą Bożeną Jawor, przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Straży Miejskiej, Zakładu Karnego. Nie zabrakło przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości, a także organizacji kombatanckich, Sybiraków, Muzeum Okręgowego, różnych stowarzyszeń, a także młodzieży z sądeckich szkół.

Przeczytaj też Film o tragedii, która wstrząsnęła światem i zmieniła Polskę


 Warto wspomnieć, że śp. prezydenci Lech Kaczyński i Ryszard Kaczorowski byli honorowymi obywatelami miasta Nowego Sącza. Rada Miasta przyznała Lechowi Kaczyńskiemu ten zaszczytny tytuł w 2009 roku, a prezydentowi Kaczorowskiemu rok wcześniej.

Uczestnicy uroczystości odmówili modlitwę w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej.

- Chylę czoła, że ta rocznica jest w naszym mieście zapamiętana i czczona – mówił podczas dzisiejszej uroczystości ks. dr Jerzy Jurkiewicz, proboszcz Bazyliki św. Małgorzaty w Nowym Sączu. – Myślę, że dla każdego z nas, nie tylko dla młodego pokolenia jest to kolejna ważna data w historii naszego narodu. Wczoraj modliliśmy się w Bazylice św. Małgorzaty wspominając te osoby, które z miłości do Ojczyzny pielgrzymowały. Ruszyły w ostatnią swoją drogę, aby uczcić ofiary zbrodni katyńskiej. Niech ten dzień i obie te rocznice – 10 kwietnia będą dla każdego z nas motywacją do większej miłości do ojczyzny i troski o jej przyszłość.

Głos zabrał także poseł na Sejm, wiceminister finansów Wiesław Jańczyk.

- Ten dzień jest dniem zadumy. Można byłoby tylko milczeć. Tutaj, w sądeckim Ratuszu, gdzie dzisiaj się znajdujemy podejmowane były liczne dobre decyzje. One również dotyczyły nadania tytułu honorowego obywatela miasta Nowego Sącza wybitnym postaciom – śp. Lechowi Kaczyńskiemu, ale także prezydentowi na uchodźstwie Ryszardowi Kaczorowskiemu. Obydwaj zginęli w katastrofie smoleńskiej wraz z wieloma przedstawicielami życia publicznego i społecznego w Polsce. 96 ofiar katastrofy smoleńskiej – ludzi, którzy postanowili oddać hołd poległym w Katyniu, pomordowanych strzałem w tył głowy. Prochy tych osób pogrzebanych w mogiłach zbiorowych znajdujemy m.in. w Miednoje, Charkowie i Katyniu. Ta delegacja w naszym imieniu pojechała czcić pamięć tych osób, ofiar ludobójstwa. Był wśród nich też gen. Franciszek Gągor z Koniuszowej w gminie Korzenna. Nie zapomnimy nigdy ofiary życia osób pomordowanych w Katyniu i ofiary życia tych osób, które zginęły w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem. Do dzisiaj niewyjaśnionej, również z powodu pewnych zaniechań. To wszystko musi dzisiaj budzić zastanowienie. Bez względu na to jak długo potrwa wyjaśnianie okoliczności tej katastrofy, to naszym obowiązkiem jest budować taką pamięć, która da przekonanie, że żadem patriotyczny czyn nie zostanie pominięty, ani zapomniany.

Potem złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą Honorowych Obywateli naszego miasta, Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego.

Dzisiaj też w sądeckim Ratuszu otwarto wystawę fotograficzną „Pro memoria” prezentującą prezydentów RP urzędującego Lecha Kaczyńskiego i na Wychodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, podczas wizyt w Nowym Sączu. Wspominany jest również wybitny sądeczanin, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem – Szef Sztabu Generalnego WP gen. Franciszek Gągor.

(MACH), Fot. (MACH)

7. rocznica katastrofy smioleńskiej


Dziękujemy za przesłanie błędu