Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 6 czerwca. Imieniny: Laury, Laurentego, Nory
10/06/2019 - 11:15

Nowy Sącz: szturm podwójnego rocznika! Nauka w szkołach od świtu do nocy

Nadchodzący rok szkolny dla oświaty będzie bardzo trudny. Do szkół średnich wkracza podwójny rocznik. Większość placówek w Nowym Sączu będzie pracowała na dwie zmiany. W Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych młodzież będzie się uczyła aż do godz. 19.20.

Dyrektorzy szkół średnich w Nowym Sączu przygotowywali się do przyjęcia podwójnego rocznika praktycznie już od ubiegłego roku. Zapewniają, że są na to gotowi pod względem organizacyjnym.

Podwójny rocznik oznacza, że do każdej szkoły średniej w tym roku wkroczą absolwenci podstawówek (po ósmej klasie) oraz absolwenci ostatniego rocznika gimnazjum. Przypomnijmy, że ten typ szkoły jest teraz wygaszany.

Pod koniec kwietnia dyrektorzy szkół średnich zaczęli przygotowywać arkusze organizacyjne na nowy rok szkolny. Oferta szkół w Nowym Sączu, jak również w regionie jest bardzo szeroka.

Młodzież może kontynuować naukę w liceach ogólnokształcących, technikach, szkołach branżowych I stopnia, a także w liceach dla dorosłych.

W szkołach na terenie Nowego Sącza zostało przygotowanych w sumie 2 556 miejsc dla absolwentów gimnazjum oraz 2 284 miejsca dla uczniów, którzy ukończyli ósmą klasę szkoły podstawowej.

Wiadomo już, że w związku z podwójnym rocznikiem większość szkół średnich w Nowym Sączu pracowała będzie na dwie zmiany, a warunki lokalowe praktycznie w każdej placówce będą, niestety trudne.

W I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Długosza w Nowym Sączu od nowego roku szkolnego będzie 16 klas pierwszych. Dyrektor Andrzej Padula przyznaje, że nie jest to żadne zaskoczenie.

- W roku szkolnym, który właśnie dobiega końca mury naszej szkoły opuszcza 14 oddziałów, w tym 12 oddziałów licealnych i 2 gimnazjalne – mówi dyrektor Andrzej Padula. – Od 1 września będziemy mieli zatem dwa oddziały więcej. Przygotowaliśmy 16 oddziałów klas pierwszych, w tym osiem dla absolwentów gimnazjów i osiem dla absolwentów klas ósmych. W każdej klasie uczy się przeciętnie ponad 30 uczniów.Dziękujemy za przesłanie błędu