Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 17 kwietnia. Imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina
02/11/2019 - 05:20

Nowy Sącz: szkło i nowoczesne materiały. Co w tym budynku będzie? [WIZUALIZACJE]

Gotowa jest już koncepcja architektoniczna nowej siedziby Archiwum Narodowego w Krakowie Oddział w Nowym Sączu. Instytucja ta ogłosiła właśnie przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej oraz sprawowanie nadzoru autorskiego. Wykonawca, który podejmie się tego zadania będzie musiał także uzyskać pozwolenie na budowę.

Archiwum Narodowe w Krakowie dysponuje już koncepcją architektoniczną przygotowaną przez Studio Architektoniczne Wojciech Kozub z Krakowa. Wszystko wskazuje na to, że właśnie taki nowoczesny budynek stanie się nową siedzibą archiwum w Nowym Sączu.

Architekt przygotował dwa warianty do realizacji – z dachem płaskim (to rozwiązanie byłoby tańsze i lepiej wykorzystywałoby przestrzeń) oraz skośnym.

- W Urzędzie Miasta w Nowym Sączu finalizowana jest obecnie procedura zmiany planu zagospodarowania przestrzennego dopuszczająca dach płaski – mówi Paweł Ząbczyński, główny specjalista ds. budowy nowej siedziby z Archiwum Narodowego w Krakowie. – Jest to kolejny dowód dobrej współpracy Urzędu Miasta z Archiwum. Istnieją realne szanse uchwalenia nowego planu do końca tego roku. Wówczas realizowany będzie wariant z płaskim dachem.

Teraz został ogłoszony przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej oraz sprawowanie nadzoru autorskiego. Wykonawca, który podejmie się tego zadania będzie musiał także uzyskać pozwolenie na budowę. Oferty można składać w siedzibie Archiwum Narodowego w Krakowie do 29 listopada, do godz. 10.

Nowy obiekt pomieści minimum 10 000 metrów bieżących materiałów archiwalnych. Planowana jest sala konferencyjna, czytelnia oraz hol z funkcjami wystawienniczymi.

Nowa siedziba zostanie wybudowana na działce przy ul. 29 Listopada 12. Działka, którą przekazały na potrzeby archiwum poprzednie władze miasta w połowie wypełniona będzie zielenią. Od strony ulicy 29 listopada planowana jest szklana fasada na dolnej kondygnacji.

Budynek posiadał będzie dwie kondygnacje. Na dolnej będzie część ogólnodostępna oraz magazyny, piętro wyżej znajdą się pomieszczenia biurowe i do pracy z aktami (m.in. pracownia digitalizacji akt) oraz magazyny.

- Planowany termin uzyskania pozwolenia na budowę i przygotowania pełnej dokumentacji projektowej to trzeci kwartał 2020 – dodaje Ząbczyński. - Planowane oddanie nowego budynku do użytkowania i przeprowadzka do nowej siedziby to 2024 rok.

Inwestycja realizowana jest z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Koszt całej inwestycji to ok. 30 mln złotych. W nowym obiekcie przechowywane będą stare archiwalia z obszaru ziemi sądeckiej i podhalańskiej – część zasobu Archiwum Narodowego w Krakowie.

Przypomnijmy, że obecnie archiwum wynajmuje swoją siedzibę od prywatnego właściciela przy ul. Jagiellońskiej 54 (przeprowadzka z dawnej siedziby Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu zakończyła się w czerwcu 2019).

- Umowa podpisana jest właśnie do 2024 r., kiedy to mamy nadzieję przenieść się już na stałe do własnego budynku – dodaje nasz rozmówca.

[email protected], fot., wizualizacja: Studio Architektoniczne Wojciech Kozub z Krakowa. 

szkło i nowoczesne materiały. Co w tym budynku będzie?
Gotowa jest już koncepcja architektoniczna nowej siedziby Archiwum Narodowego w Krakowie Oddział w Nowym Sączu


Dziękujemy za przesłanie błędu