Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 17 kwietnia. Imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina
09/01/2022 - 12:35

Nowy Sącz: szkło, beton, nowoczesny wygląd. Dla kogo ten budynek?

Jeszcze w lipcu ubiegłego roku przy ul. 29 Listopada w Nowym Sączu była zrównana z ziemią pusta działka. Teraz wpisuje się w nią już budynek w stanie surowym.

Na pierwszy rzut oka widać, że jego bryła jest bardzo nowoczesna. Kiedy otworzy on swoje podwoje będzie przyciągał przeszkleniami, stalowymi i betonowymi elementami.

W szybkim tempie budowana jest przy ul. 29 Listopada w Nowym Sączu nowa siedziba nowosądeckiego Oddziału Archiwum Narodowego w Krakowie. Prace ruszyły w lipcu ubiegłego roku, a dzisiaj – w początkach 2022 roku budynek dla tej instytucji już stoi.

- Budynek stoi i to nas bardzo cieszy – powiedział Sądeczaninowi Sylwester Rękas, szef nowosądeckiego oddziału Archiwum Państwowego w Krakowie. – Mamy stan surowy. Prace w budynku trwają. We wnętrzu stawiane są między innymi ścianki działowe, montowane są różne instalacje.

Inwestycja ma być oddana do użytku pod koniec 2023 roku.

Nowa siedziba nowosądeckiego oddziału Archiwum Państwowego w Krakowie ma dwie kondygnacje.

Na dole będzie przeszklona strefa biurowa od strony ulicy i część magazynowa w głębi działki.

W tzw. strefie publicznej przewidziano salę konferencyjną, czytelnię, sale do zajęć edukacyjnych i wystaw, pomieszczenia do pracy z aktami oraz pracownię digitalizacji. Część magazynowa wyposażona będzie w nowoczesny system automatycznego gaszenia.

Budynek będzie wyposażony w system przeciwpożarowy. Będzie miał zainstalowany bardzo nowoczesny system gaszenia mgłą wodną. Źródłem ciepła i chłodzenia będzie pompa gruntowa oraz pompa powietrzna, które razem z 21 sondami głębinowymi (odwierty na 100 m), zapewnią zarówno ogrzewanie i chłodzenie dla budynku bez konieczności podpinania do miejskiej sieci ciepłowniczej.

- Chcę przypomnieć, że inwestycję prowadzi Archiwum Narodowe w Krakowie, a finansuje ją Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. – dodaje nasz rozmówca

Przypomnijmy, że po otwarciu oferty okazało się, że przewyższa ona o kilka milionów kwotę, jaka została zabezpieczona na realizację tej inwestycji. Archiwum Narodowe w Krakowie dysponowało wtedy jedynie kwotą ponad 24 mln złotych, a spółka Skanska chciała zrealizować to zadanie za kwotę prawie 31 mln złotych.

Archiwum Narodowe w Krakowie zwróciło się więc do ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu o zwiększenie puli pieniędzy na budowę sądeckiej siedziby archiwum.  Minister Piotr Gliński wyraził na to zgodę.

W nowym obiekcie przechowywane będą stare archiwalia z obszaru ziemi sądeckiej i podhalańskiej – część zasobu Archiwum Narodowego w Krakowie.

Przewidywany umowny termin ukończenia robót to koniec 2023 roku.

Zobacz jak już wygląda nowa siedziba nowosądeckiego archiwum?Dziękujemy za przesłanie błędu