Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 4 grudnia. Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana
13/10/2020 - 18:35

Nowy Sącz: rzeki wzbierają. Kamienica zmierza do stanu alarmowego [Aktualizacja]

Niestety, rośnie poziom wody w rzekach płynących przez Nowy Sącz. Kamienica o godz. 18 przekroczyła stan ostrzegawczy. Sytuacja robi się coraz bardziej poważna.

Nadal pada i nie zanosi się na to, aby, w ciągu najbliższych godzin przestało. Opady nawet na chwilę nie zanikają. To nie wróży nic dobrego.

Czytaj także: Grybów: pogotowie przeciwpowodziowe. Biała Tarnowska wezbrała [ZDJĘCIA]

Rano, kiedy pytaliśmy w Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego czy rzeki w Nowym Sączu, w związku z intensywnymi opadami przybierają, sytuacja nie była aż tak poważna. Do osiągnięcia przez Kamienicę, Dunajec i Łubinkę stanu ostrzegawczego jeszcze sporo brakowało.

Wystarczyło jednak kilka godzin, aby sytuacja zmieniła się diametralnie. Nie wiadomo, czy wieczorem nie będziemy mieli przekroczonych stanów ostrzegawczych na rzece Kamienicy oraz na potoku Łubinka. Rzeka Kamienica o godz. 18 przekroczyła o cztery centymetry stan ostrzegawczy. Bardzo trudna sytuacja późnym popołudniem była także na potoku Łubinka.

Czytaj także: Sądeckie rzeki odpowiedziały już na deszczową aurę. Czy grozi nam powódź?

- Poziom wód w rzekach się podnosi – mówi Jan Pancerz, dyżurny w Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Nowym Sączu. – Niestety, nadal obserwujemy tendencję wzrostową. Sytuacja jest monitorowana na bieżąco. Strażacy na bieżąco udrażniają przytkane przepusty między innymi na osiedlach: Dąbrówka i Mała Poręba. W nocy opady mają już być mniejsze.

Podajemy stan rzek w Nowym Sączu (godz. 21.00)

Potok Łubinka – 279 cm (stan ostrzegawczy – 300 cm, stan alarmowy – 380 cm)
Rzeka Kamienica – 209 cm (stan ostrzegawczy – 200 cm, stan alarmowy – 260 cm)
Rzeka Dunajec – 238 cm (stan ostrzegawczy – 250 cm, stan alarmowy – 380 cm).

i.michalec@sadeczanin.info, fot. arch Sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu