Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 25 września. Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa
21/01/2020 - 14:45

Nowy Sącz: rozbudowa monitoringu trwa. Wielki Brat patrzy na nas przez 70 kamer

Zapowiadana modernizacja miejskiego monitoringu rozpoczęła się. Prawie siedemdziesiąt kamer zainstalowano na budynkach szkół i przedszkoli zarządzanych przez miasto. Ta operacja zakończyła się pod koniec ubiegłego roku.

Jest to część z dwustu kamer, jakie mają działać w zmodernizowanym miejskim systemie. Jego rozbudowa to konieczność. O montaż tych nowoczesnych urządzeń proszą mieszkańcy, a także Zarządy osiedli. Brakuje ich właśnie na osiedlach.

Pod koniec ubiegłego roku zakończył się montaż prawie siedemdziesięciu kamer. Zainstalowano je na 25 obiektach oświatowych zarządzanych przez miasto. Są to szkoły oraz przedszkola. Uzupełniły one te, które szkoły, czy przedszkola już posiadały.

Zamontowane urządzenia są nowoczesne i skojarzone z istniejącą siecią monitoringu. Jak tłumaczy Ryszard Wasiluk, komendant Straży Miejskiej w Nowym Sączu zapis z kamer zapisywany jest na dyskach.

- System jest tak skonfigurowany, że operator monitoringu może połączyć się zdalnie z każdą kamerą pracującą na szkole, czy przedszkolu. Każde urządzenie pokazuje obraz w zasięgu jej działania. Montaż prawie siedemdziesięciu kamer pochłonął 180 tysięcy złotych.

Jednak to nie koniec działań miasta związanych z „opleceniem” miasta systemem kamer.

Docelowo nowoczesne kamery mają być również montowane na sądeckich ulicach. W pierwszej kolejności systemem ma być objęta ulica Lwowska, aż do stacji CPN w Gołąbkowicach. Kamery mają być też sukcesywnie instalowane tam, gdzie są konieczne, czyli na sądeckich osiedlach.

Rozbudowa systemu będzie realizowana etapami. - Aby kamery zostały zamontowane to musi być w pierwszej kolejności przygotowana niezbędna infrastruktura – mówi komendant Ryszard Wasiluk. – Mam tu na myśli sieć światłowodową.

- Monitoring to bardzo przydatne narzędzie w codziennej pracy strażników miejskich i policjantów - dodaje szef strażników miejskich. - Kamery miejskie przydają się w różnych sytuacjach. - Tam, gdzie już jest światłowód to będziemy kamery montowali bez zbędnej zwłoki – zapewnia komendant.

Dzięki nagraniom można nie tylko reagować na bieżąco na różne wydarzenia, ale także wykorzystać nagrane materiały w późniejszych działaniach straży miejskiej i policji.

Przypomnijmy, że w zeszłorocznym budżecie na to zadanie zostało zarezerwowane aż ćwierć miliona złotych. O wysokości tej kwoty zadecydowała jeszcze poprzednia rada miasta. Projekt rozbudowy miejskiego monitoringu przygotowały również poprzednie władze. Był on oczywiście konsultowany z sądecką policją i Zarządami osiedli.

Do tej pory system monitoringu, funkcjonujący w Nowym Sączu obejmował jedenaście kamer. Są one zamontowane na rynku, ul. Jagiellońskiej, w rejonie pomnika Adama Mickiewicza na plantach miejskich, na hotelu „Beskid” w Nowym Sączu.

[email protected], fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe