Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 15 lipca. Imieniny: Henryka, Igi, Włodzimierza
01/08/2019 - 20:40

Nowy Sącz: Pamiętamy o nich! 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Sądeczanie uczcili dzisiaj (1 sierpnia) 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości w Nowym Sączu odbyły się przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego.

W całym mieście w godzinę „W” rozległy się syreny alarmowe. Punktualnie o godz. 17.00. Część mieszkańców spiesząca, to tu, to tam, przystanęła oddając hołd tym, którzy w tym patriotycznym zrywie oddali życie za Ojczyznę. W większości byli to bardzo młodzi dziewczęta i chłopcy.

Punktualnie też w godzinę „W” pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego przy Alei Batorego w Nowym Sączu rozpoczęły się uroczystości upamiętniające 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Przez 63 dni powstańcy prowadzili nierówną walkę z hitlerowskim najeźdźcą.

Władze miasta reprezentował zastępca prezydenta Artur Bochenek. Obecni byli również m.in: parlamentarzyści, przedstawiciele województwa, służb mundurowych, sądeckiego oddziału Klubu Gazety Polskiej, kibice Sandecji Nowy Sącz oraz delegacje środowisk patriotycznych. Na uroczystościach nie mogło też zabraknąć sądeckich Strzelców, którzy zawsze uświetniają swoim udziałem wszelkie wydarzenia patriotyczne oraz oczywiście mieszkańców.

O wielkiej roli ofiary poległych powstańców mówił Jarosław Jakubowski redaktor Rocznika Sądeckiego.

– W całym kraju wybrzmiały odgłosy syren alarmowych, a nam dodatkowo towarzyszyły grzmoty nadchodzącej burzy, niczym odgłosy armat z warszawskiej Pragi, które sugerowały, że może nadejść wolność i odkupienie. Zebraliśmy się dzisiaj aby uczcić 75. rocznicę zrywu młodzieży, ludności i żołnierzy Warszawy. Postanowili oni w trudnej sytuacji militarnej i politycznej walczyć o honor i wolność. 

Apel Pamięci odczytał sierżant Radosław Repetowski.

[email protected], Fot. i źródło: UM w Nowym Sączu.

Mieszkańcy Nowego Sącza uczcili 75.rocznicę Powstania Warszawskiego
Sądeczanie uczcili dzisiaj (1 sierpnia) 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości w Nowym Sączu odbyły się przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego.


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)