Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
15/08/2018 - 13:35

Nowy Sącz pamiętał o rocznicy "Cudu nad Wisłą". Dzień Wojska Polskiego [ZDJĘCIA]

Piętnasty sierpnia, w roku stulecia odzyskania niepodległości to dobry dzień, aby światu, zachodniej Europie, zwłaszcza tym nieżyczliwym Polsce jej reprezentantom przypomnieć, że to dzięki polskim żołnierzom, dzięki polskiej armii żyją w wolności, w suwerennych państwach - mówił Jerzy Gwiżdż, wiceprezydent Nowego Sącza, podczas dzisiejszych uroczystości związanych z obchodami 98. rocznicy Bitwy Warszawskiej nazywanej "Cudem nad Wisłą" oraz Święta Wojska Polskiego.

Ulewny, poranny deszcz pokrzyżował plan dzisiejszego święta, które wspólnie obchodziły władze miasta Nowego Sącza oraz powiatu nowosądeckiego. Praktycznie cała uroczystość odbyła się w kościele Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu.

Na cmentarzu komunalnym przy ul. Rejtana w Nowym Sączu delegacje już indywidualnie złożyły wiązanki biało-czerwonych kwiatów przy Pomniku Powstańców 1830 r. i 1863 r.

Dzisiaj rano kościół Matki Bożej Niepokalanej na osiedlu Milenium wypełniły przedstawiciele władz miasta oraz powiatu nowosądeckiego, parlamentarzyści, kombatanci, żołnierze, związkowcy, poczty sztandarowe służb mundurowych, nowosądeckich szkół i innych organizacji. Była reprezentacja Związku Strzeleckiego "Strzelec". Nie zabrakło mieszkańców. Mszę świętą odprawił nowy proboszcz parafii Matki Bożej Niepokalanej ks. Czesław Paszyński. Głównym celebransem był kapelan wojskowy ks. ppor. Robert Młynarczyk.

Z okazji rocznicy Bitwy Warszawskiej i Dnia Wojska Polskiego głos zabrał w kościele wiceprezydent Jerzy Gwiżdż.

- Spotykamy się jak co roku w dniu Święta Wojska Polskiego, ustanowionego na dzień 15 sierpnia jako pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 roku - rozpoczął wiceprezydent Gwiżdż. - Jest rok 2018, rok stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości po 123. latach zaborczej niewoli. Te ostanie sto lat to nie był czas spokojny. Był to czas nieustannej walki o przetrwanie Polski, o wolność, o suwerenność na tych naszych, polskich ziemiach, które stanowią swoisty bufor pomiędzy wschodem, a zachodem.

Prezydent bardzo wyraźnie zaakcentował, że w 100 - lecie polskiej odrodzonej państwowości wpisana jest wojna polsko-sowiecka z lat 1919-1920, a w nią przełomowa Bitwa Warszawska.

- To właśnie ku tej przełomowej bitwie sięgamy pamięcią 15 dnia sierpnia każdego roku - dodał. - Nie można w tym jubileuszowym roku powrotu Polski na mapę Europy i świata i przy okazji Święta Wojska Polskiego pominąć istoty zbrojnego konfliktu polsko-sowieckiego i roli żołnierza polskiego w tej wojnie, bo przecież wtedy kształtowało się prawdziwe polskie wojsko, którego kontynuacją jest współczesne Wojsko Polskie.

Jerzy Gwiżdż mówił, że wolny świat, zachodnia Europa a może nawet sami Polacy, nie doceniają tego, co dla świata uczynili polscy żołnierze, nasi przodkowie sprzed stu lat, strzegąc czynem dumnego hasła wypisanego na sztandarach: „Za naszą i waszą wolność”. Żołnierze zwycięzcy. Zwycięzcy zmagań z bolszewicką Armią Czerwoną w latach 1919-1920.

Uroczystości w kościele Matki Bożej Niepokalanej uświetnił koncert pieśni patriotycznych i melodii wojskowych w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej.

Po tych głównych uroczystościach delegacje złożyły również wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą Józefa Piłsudskiego, która widnieje na jednej z sądeckich kamienic (róg ulicy: Szwedzkiej i Dunajewskiego).

[email protected], Fot. IM., UM w Nowym Sączu.

Uroczystości - Święto Wojska Polskiego w Nowym Sączu




Uroczystości - Święto Wojska Polskiego






Dziękujemy za przesłanie błędu