Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 29 stycznia. Imieniny: Franciszka, Konstancji, Salomei
22/08/2020 - 19:10

Nowy Sącz: ognisko koronawirusa w DPS. Są już wyniki badań

Do Nowego Sącza dotarły już wszystkie wyniki badań pensjonariuszy oraz pracowników jednego z Domów Pomocy Społecznej przy ul. Nawojowskiej w Nowym Sączu, w którym wykryto ognisko koronawirusa. - Łącznie wykonano 275 testów – mówi Luiza Piątkiewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Sączu. – Spośród tych osób mamy 16 pracowników oraz 70 mieszkańców z potwierdzonym dodatnim wynikiem.

Prezydent miasta Ludomir Handzel informował wczoraj o tym, że znane są wyniki 90 z 275 osób, od których w środę zostały pobrane wymazy w kierunku SARS-CoV-2.

W piątek wiadomo było już o trzydziestu osobach – 26 pensjonariuszach i czterech pracownikach wspomnianego DPS, u których badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem.

Gospodarz miasta informował mieszkańców również o tym, że w związku z pojawieniem się ogniska koronawirusa wszystko odbywa się zgodnie z procedurami, aby zapanować nad ogniskiem i uniemożliwić dalsze rozprzestrzenianie się zakażenia.

Prezydent Handzel zapewnił wczoraj mieszkańców, że od 12 marca pensjonariusze nie opuszczali Domu Pomocy Społecznej.

Dzisiaj znane są już wszystkie wyniki 275 przebadanych osób.

- Liczba osób z potwierdzonym wynikiem to szesnastu pracowników DPS i siedemdziesięcioro mieszkańców – powiedziała portalowi Sądeczanin.info, Luiza Piątkiewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Sączu. -  Zakażeni mieszkańcy zostali odizolowani od osób zdrowych i poddani izolacji w jednym z budynków, a część osób z pozytywnym wynikiem objętych jest izolacją domową.

Kwarantanną domową zostały objęte 42 osoby, które miały styczność z osobami zakażonymi. One muszą bacznie monitorować stan swojego zdrowia.

Szefowa sądeckiego MOPS informuje również, że decyzją lekarza do pobytu w szpitalu zakwalifikowano 10 pensjonariuszy ze względu na choroby współistniejące. Wczoraj transport medyczny przetransportował do szpitala siedem z nich. Dzisiaj do szpitala mają trafić pozostałe osoby.

- Wszystkie zarażone osoby czują się dobrze. Obecnie nie mają żadnych objawów – dodaje Luiza Piątkiewicz..

Ze względów bezpieczeństwa podjęto decyzję o zamknięciu kuchni i zleceniu żywienia w formie cateringu firmie zewnętrznej.

[email protected], fot. arch. Sadeczanin.info – zdjęcie ilustracyjne.

 Dziękujemy za przesłanie błędu