Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 4 kwietnia. Imieniny: Benedykta, Izodory, Wacławy
15/10/2018 - 15:10

Nowy Sącz oddał hołd walczącym o niepodległość. Tablica odsłonięta

Po uroczystościach związanych z ponownym pochówkiem generała Bronisława Pierackiego została wczoraj także odsłonięta tablica pamiątkowa „Czynu Niepodległościowego Sądeczan w 1918 roku”.

Tablica znajduje się na frontowej ścianie Miejskiego Ośrodka Kultury przy al. Wolności. Budynek ten powstał jako Dom Strzelecki imienia Bronisława Pierackiego.

Nową płytę wmurowano w miejsce zdemontowanej kilka tygodni temu tablicy upamiętniającej I rocznicę "wyzwolenia" Nowego Sącza przez Armię Czerwoną. Zdjęta tablica trafiła do magazynów Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

Czytaj także: Powtórny pochówek gen. Bronisława Pierackiego. Wielka, patriotyczna manifestacja

Tablica „Czynu Niepodległościowego Sądeczan” wykonana jest z jasnego piaskowca. Znajduje się na niej prawie 120 nazwisk sądeczan, którzy zapisali się w historii miasta, w okresie kiedy odzyskiwaliśmy w 1918 roku niepodległość.

-  Ojczyzna nasza zmartwychwstała! – taki polski głos radości niósł się sto lat temu po sądeckich ulicach i zwielokrotniony rozlewał się po wszystkich mniejszych i większych miastach ówczesnej Galicji – od Cieszyna, przez Kraków, aż po miasto, którego przynależności do odradzającej się Polski bronił, przed ukraińskim zamachem, wówczas kapitan – Bronisław Pieracki – Lwowa – mówił przed odsłonięciem tablicy Jerzy Giza – przewodniczący Komitetu Ochrony Walk i Męczeństwa przy oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. – Teraz, znajdując się pod domem jego imienia, chcemy odsłonić tablicę na nim  umieszczoną, jako wyraz hołdu dla tych, którzy sto lat temu zdecydowali o ostatecznym zrzuceniu zaborczego jarzma niewoli. Dziś miasto wypełnia swój wielki obowiązek. Obowiązek pamiętania o bohaterach, których włócznie, jak mawiał Homer, rzucają długie cienie. Rzucają na nas i na przyszłość tych, co przyjdą po nas. Polska potrzebuje bohaterów, a jak uczy życie, tam się rodzą bohaterowie, gdzie się ich szanuje.

Swoje wystąpienie Jerzy Giza zakończył okrzykiem: - Bohaterom narodowym cześć! Najjaśniejsza Rzeczypospolita Polska niech żyje!

Tablicę "Czynu Niepodległościowego Sądeczan w 1918 roku" odsłonił prezydent miasta Nowego Sącza Ryszard Nowak i Jerzy Giza. Następnie uczestnicy uroczystości złożyli pod nią wiązanki biało-czerwonych kwiatów.

Kamień węgielny pod budowę Domu Strzeleckiego, został poświęcony 19 października 1935 roku. Wydarzyło się to po uroczystościach przeniesienia trumny z ciałem Bronisława Pierackiego z Cmentarza Komunalnego do mauzoleum poświęconego generałowi na Starym Cmentarzu, czyli tam, gdzie wczoraj ponownie spoczęła jego trumna.


Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

[email protected], Fot. i źródło: UM w Nowym SączuDziękujemy za przesłanie błędu