Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 29 września. Imieniny: Michaliny, Michała, Rafała
05/06/2018 - 10:10

Nowy Sącz: Nie będzie wydzielonego kąpieliska na Kamienicy, Dunajcu ani Łubince

Mieszkańcy Nowego Sącza mogą tylko pomarzyć o otwartym basenie, albo o tym, że na którejś z rzek przepływających przez miasto zostanie zorganizowane bezpieczne kąpielisko. Natomiast, jak co roku, tereny wzdłuż Kamienicy, Dunajca i Łubinki będą patrolowane przez ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Nowy Sączu.

Ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego dozorują w sezonie letnim miejsca zwyczajowo wykorzystywane na kąpieliska zlokalizowane na rzekach przepływających przez Nowy Sącz. W tym tygodniu władze miasta podpiszą z sądeckim WOPR stosowną umowę.

- Nasi ratownicy angażują się w dozorowanie brzegów rzek w sezonie letnim – mówi Dariusz Gerhard, prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Nowym Sączu. – Tak jest już od kilku lat. Niedawno ratownicy zrobili rekonesans brzegów rzek pod kątem uzupełnienia znaków. Tam, gdzie będzie to konieczne zostaną uzupełnione.

Szef sądeckiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przyznaje, że latem najwięcej ludzi wypoczywa nad brzegami Kamienicy. Zdecydowanie mniej nad brzegami Dunajca i Łubinki.

- W tym roku brzegi rzek będą patrolowane przez ratowników na motocyklach w dni powszednie, ale główny nacisk kładziemy na weekendy – dodaje prezes WOPR. – W soboty i niedziele ratownicy na quadach będą przemierzali brzegi Kamienicy, Dunajca i Łubinki. Te dyżury będą połączone z prowadzeniem akcji edukacyjnej, jak udzielać pierwszej pomocy, gdyby ktoś jej potrzebował.  Dyżury stałe rozpoczną się od 1lipca i zakończą z końcem wakacji. Teraz dyżury pełnione są doraźnie.

Zdaniem Dariusza Gerharda na żadnej z rzek przepływających przez Nowy Sącz nie ma raczej możliwości wydzielenia basenu, na którym mieszkańcy mogliby się bezpiecznie kąpać.

- Są to rzeki górskie – stwierdza Gerhard. – Aby takie wydzielone kąpielisko powstało na rzece prędkość jej nurtu nie może przekraczać jednego metra na sekundę. Musi być także przygotowana odpowiednia infrastruktura (plaża, zejście, toalety). Musi być na takim kąpielisku wyznaczony brodzik dla dzieci, strefa dla nieumiejących pływać i tych, którzy pływają.

[email protected], Fot. KS.Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe