Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 30 września. Imieniny: Geraldy, Honoriusza, Wery
23/04/2020 - 20:00

Nowy Sącz: nerwowy czas dla maturzystów i ósmoklasistów. Kiedy egzaminy?

Gdyby nie było pandemii koronawirusa to tegoroczni maturzyści, byliby zapewne teraz w trakcie ostatnich powtórek przed dniem „zero”. W tym roku egzamin dojrzałości miał rozpocząć się 4 maja, a więc zaraz po zbliżającym się długim weekendzie i potrwać do 22 maja. Pandemia „wywróciła wszystko do góry nogami”.

Z informacji krążących już w przestrzeni publicznej wiadomo, że w przyszłym miesiącu matury nie odbędą się. Zatem kiedy? Na precyzyjne informacje czekają z ogromną niecierpliwością uczniowie, którzy w tym roku zdają egzamin dojrzałości.

Czytaj także: Zaczęły się próbne matury. Egzamin z języka polskiego z niespodzianką. Plagiat?

Na nie liczą również władze Nowego Sącza, dyrektorzy i nauczyciele szkół średnich, no i oczywiście sami maturzyści. Dla tych ostatnich jest to wyjątkowo stresujący i nerwowy czas, zwłaszcza, że premier Mateusz Morawiecki, ani minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski nie podają jeszcze precyzyjnego terminu matur.

Przypomnijmy, że zajęcia stacjonarne w szkołach zostały zawieszone od 12 marca do 26 kwietnia. Od 25 marca szkoły mają obowiązek kształcenia na odległość. Terminy egzaminów: ósmoklasisty i maturalny, z uwagi na pandemię koronawirusa zostały przełożone.

- Matury, egzaminy zawodowe i egzaminy ósmoklasistów na pewno się odbędą – mówił wczoraj podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. – Prawdopodobnie odbędą się pod koniec czerwca lub na początku lipca. O dokładnej dacie postaramy się poinformować na cztery, a najpóźniej trzy tygodnie przed egzaminami. Będziemy je organizować w taki sposób, aby były maksymalnie bezpieczne.

Premier zaapelował do uczniów, aby jak najlepiej przygotowali się do tych egzaminów. Poprosił też ósmoklasistów i maturzystów, w związku z obecną sytuacją o wyrozumiałość.

Co z ustnymi egzaminami maturalnymi?

- Zastanawiamy się, czy ten egzamin również ma być przeprowadzony w tym roku. To jeden z wariantów, które bierzemy pod uwagę, aby część ustna egzaminu maturalnego nie odbyła się. Ma to pewne uzasadnienie związane z rekrutacją na uczelnie wyższe, ponieważ egzamin ustny w żaden sposób nie wpływa na rekrutację do szkół wyższych – mówił Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej.

Szef MEN zapewnił, że gotowe są już arkusze zarówno na egzamin ósmoklasisty, jak i egzamin maturalny. "Teraz jest tylko kwestia dystrybucji i dania wyraźnego sygnału, kiedy te egzaminy mają się odbyć. Centralna Komisja Egzaminacyjna jest do tego już przygotowana" – zapewnił minister Piontkowski.

Dyrektorzy sądeckich szkół są przygotowani do przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego. Czekają tylko na precyzyjne terminy.

Czytaj na następnej stronieDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe