Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 16 czerwca. Imieniny: Aliny, Anety, Benona
12/02/2021 - 15:25

Nowy Sącz: nauczyciele bardziej zainteresowani testem na przeciwciała!

Dzisiaj w sądeckim szpitalu szczepieni są pierwsi nauczyciele przeciw COVID-19. Okazuje się jednak, że nauczyciele w Nowym Sączu są bardziej zainteresowani, jak na razie, testowaniem w kierunku zakażenia koronawirusem i na obecność przeciwciał. Na 650 nauczycieli i pracowników oświaty, którzy zdecydowali się na test 240 już jest po badaniu przesiewowym. U czterdziestu jeden z nich wykryto przeciwciała.

- Testy kasetkowe wykonywane w kierunku koronawirusa i przeciwciał przeszło już 240 nauczycieli i pracowników oświaty z 650 chętnych reprezentujących tą grupę zawodową – mówi Krzysztof Setlak, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Nowym Sączu.  – Czterdzieści jeden osób miało przeciwciała. Powiem więcej, był taki dzień, że u dwudziestu procent osób badanych w tym dniu pojawiły się przeciwciała.

Czytaj także: Nowy Sącz: „Kocie Planty” tak mają wyglądać już w lipcu [WIZUALIZACJA]

Badania takie, w porozumieniu z Urzędem Miasta w Nowym Sączu prowadzone są od kilku dni. Zaangażowały się w nie Wydział Zarządzania Kryzysowego i Wydział Edukacji.

Do przetestowania pozostaje jeszcze 480 osób.

- Testy będą odbywały się codziennie w przyszłym tygodniu – dodaje dyrektor Setlak.

Anna Lorek, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego oddział miejski w Nowym Sączu przyznaje, że trwająca akcja badań przesiewowych pod kątem przeciwciał jest ukłonem władz miasta w stronę nauczycieli i pracowników administracyjnych i pracowników obsługi szkół.

Czytaj także: Region: dzisiaj zaczyna się szczepienie nauczycieli. Znamy dane

- Akcja ta cieszy się bardzo dużym zainteresowanie wśród sądeckich nauczycieli – mówi Anna Lorek. – Powiem nawet, że większym niż szczepienia. U niektórych już przebadanych osób, które przechorowały COVID-19 wyszło bardzo mało przeciwciał.

Jest to akcja skierowana do nauczycieli przedszkoli, nauczycieli klas nauczania początkowego, świetlic, bibliotek, nauczycieli administracji i obsługi szkół. Testowani są nauczyciele i pracownicy, którzy wrócili do uczenia stacjonarnego w szkołach. Badania są wykonywane w przystosowanym do tego gabinecie w jednej ze szkół średnich w Nowym Sączu.

Jak mówi nasza rozmówczyni sądeccy nauczyciele są również zainteresowani szczepieniami, ale zdecydowanie bardziej jednak testami na przeciwciała.

[email protected], fot. IM., pixabay.com – zdjęcie ilustracyjne.Dziękujemy za przesłanie błędu