Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 16 czerwca. Imieniny: Aliny, Anety, Benona
03/01/2021 - 14:35

Nowy Sącz: nareszcie ferie zimowe! Będzie inaczej, ale atrakcyjnie

Po przerwie świątecznej dla uczniów szkół podstawowych i średnich rozpoczynają się ferie zimowe, które potrwają od 4 do 17 stycznia. Przypomnijmy, że w tym roku będą się odbywały w całym kraju w jednym terminie.

Rokrocznie terminy ferii zimowych różniły się w zależności od województwa. Tak miało być i w tym roku. Niestety, nie będzie to możliwe, bo pokrzyżowała to pandemia koronawirusa.

W tym roku ferie organizowane są też znacznie wcześniej, niż w latach poprzednich i zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji i nauki wypoczynek może odbywać się wyłącznie w kraju.

Dopuszczone są tylko dwie formy zorganizowanego wypoczynku w formie półkolonii dla uczniów klas I–IV szkoły podstawowej lub klas szkoły artystycznej, która realizuje kształcenie ogólne w zakresie odpowiadającym klasom I–IV szkoły podstawowej oraz w formie obozów szkoleniowych dla uczniów szkół mistrzostwa sportowego i oddziałów mistrzostwa sportowego w szkołach ogólnodostępnych. Półkolonie muszą też być organizowane według wytycznych sanitarnych, przygotowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym.

Czytaj także: Nowy Sącz: jak będą wyglądały miejskie ferie w dobie pandemii?

A jak ten feryjny wypoczynek będzie w tym roku wyglądał w Nowym Sączu?

Miasto Nowy Sącz przygotowało dla dzieci ze szkół działających na terenie miasta ciekawą feryjną ofertę, chociaż będzie ona zupełnie inna, bo wymuszona obostrzeniami.

Oferta ta została zbudowana w oparciu o zajęcia zaproponowane przez Pałac Młodzieży oraz Zespół Świetlic Osiedlowych w Nowym Sączu. W przypadku tych placówek zajęcia będą odbywały się w oparciu li tylko o te budynki.

Niestety oferta ta będzie uboższa, niż w poprzednich latach, a wynika to głównie z obowiązujących obostrzeń. Nie oznacza to jednak, że będzie mniej atrakcyjna.

- Zajęcia, które przygotowaliśmy będą ciekawe, z uwagi na swój artystyczny wymiar – mówi Milenia Małecka Rogal, dyrektor Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu.

Czytaj także: Niedziele handlowe w 2021 roku. Kiedy zrobisz zakupy?

Ci, którzy już się zapisali będą mogli skorzystać z zajęć: muzycznych, tanecznych, teatralnych i plastycznych. W poszczególnych dniach będą realizowane zaplanowane bloki.

Czego można się spodziewać od feryjnych zajęć świetlicowych? Na pewno dobrej zabawy! Codziennie od poniedziałku do piątku, za wyjątkiem 6 stycznia, na dzieci uczestniczące w zajęciach czekać będą animatorki osiedlowe pełne pomysłów.

- Z nami nie będzie czasu na nudę – zapewnia Dorota Wołoszczuk z Zespołu Świetlic Osiedlowych. - Będą zabawy na świeżym powietrzu, w myśl teorii, że w zdrowym ciele zdrowy duch. Stworzymy zimowe krajobrazy. Wspólnie wymyślimy w jaki sposób zamienić zwykłe przedmioty w niezwykłe. Pozwolimy sobie także na trochę emocji podczas wspólnych świetlicowych rozgrywek w świecie wirtualnym. A także, ponieważ ferie przypadają na czas karnawału, przygotujemy maski karnawałowe i przebrania, a całość ferii zakończymy maskaradą.

[email protected], fot.Dziękujemy za przesłanie błędu