Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
08/01/2021 - 00:05

Nowy Sącz: na wieżę bazyliki św. Małgorzaty wróci... [ZDJĘCIA]

Parafia św. Małgorzaty w Nowym Sączu otrzymała właśnie pozwolenie konserwatorskie na pokrycie wieży bazyliki blachą miedzianą. Po remoncie swoim wyglądem ma nawiązywać do tego, jaki miała przed wiekami.

Remont bazyliki św. Małgorzaty postępuje. Spora część zaplanowanych prac została już wykonana. Teraz przyszedł czas na remont wieży.

- Wiemy, że blacha miedziana, która pokrywała wieżę, podczas Potopu Szwedzkiego została zdjęta – mówi ks. dr Jerzy Jurkiewicz, proboszcz parafii pw. św. Małgorzaty w Nowym Sączu. – Teraz powróci tam, gdzie powinna być. Parafia stara się właśnie o pozwolenie budowlane na to przedsięwzięcie.

Czytaj także: Nowy Sącz: remontowana bazylika św. Małgorzaty pięknieje [ZDJĘCIA]

Prałat bazyliki św. Małgorzaty przyznaje również, że pracownicy firmy, która zaangażowana jest w remont świątyni, będzie w tym roku przesuwać się z nim właśnie w stronę wieży. Tam zostaną ustawione rusztowania. Prace powinny się zacząć w pierwszym półroczu. Jak długo będą trwały? Trudno jeszcze to określić. Takie prace, na takim obiekcie mogą dłużej potrwać.

- Musimy także odnowić jej elewację kamienną i ceglaną – dodaje proboszcz. – Będziemy też powoli wchodzić z remontem do wnętrza bazyliki. Najpierw będą malowane ściany nawy bocznej. Wraz z komisją konserwatorską zostanie wybrany odpowiedni kolor. Wiadomo już, że nie będzie to czysta biel, ale złamana.

Kończą się także prace, związane z odnową fresków w prezbiterium i pod chórem. Te w prezbiterium przedstawiają męczeństwo świętych: Jakuba i Bartłomieja. Malowidło zostało odkryte końcem lat 60 i od tej pory nie przeprowadzono tutaj żadnych prac.

Czytaj także: Nowy Sącz: bazylika św. Małgorzaty skryła się pod rusztowaniami. Dzieje się!

- Okazało się również, że konserwatorzy odkryli postać św. Doroty, o czym do tej pory nie wiedzieliśmy – mówi nasz rozmówca. – Freski zostały odczyszczone, ich kolory stały się bardziej wyraziste. Freski, które znajdują się pod chórem będą zabezpieczone specjalnym szkłem.

Czytaj na następnej stronie TUTAJ

Nowy Sącz: na wieżę bazyliki św. Małgorzaty wróci miedziana blacha [ZDJĘCIA]
Parafia św. Małgorzaty w Nowym Sączu otrzymała właśnie pozwolenie konserwatorskie na pokrycie wieży bazyliki blachą miedzianą. Po remoncie swoim wyglądem ma nawiązywać do tego, jaki miała przed wiekami.


Dziękujemy za przesłanie błędu