Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
20/11/2021 - 14:10

Nowy Sącz: miasto przedłużyło użytkowanie wypożyczonej przeprawy na Kamienicy

Na wniosek Miejskiego Zarządu Dróg w Nowym Sączu z tegorocznego budżetu miasta ma zostać wykreślona kwota 400 tysięcy złotych, która była zarezerwowana przez miasto na budowę nowego mostu na Kamienicy w ciągu ulicy Kamiennej. Dlaczego?

Miasto miało zarezerwowaną kwotę 400 tysięcy złotych na to kolejne duże zadanie. Teraz, niestety ta kwota będzie musiała zostać skreślona z tegorocznego budżetu, z uwagi na brak otrzymania środków zewnętrznych.

Przypomnijmy, że stary most na Kamienicy wzdłuż ulicy Kamiennej w Nowym Sączu został zamknięty 22 czerwca ubiegłego roku po tym, gdy okazało się wezbrane wody rzeki Kamienica uszkodziły elementy nośne tej przeprawy. Pod koniec października ubiegłego roku, dosłownie kilkaset metrów dalej wojsko postawiło tymczasowy most.

Służy on do dzisiaj mieszkańcom Nowego Sącza, a także gmin Kamionka Wielka i Grybów.

Bardzo szybko po zamknięciu starej przeprawy na Kamienicy władze miasta Nowego Sącza zaczęły czynić starania o pieniądze na budowę nowego mostu. I otrzymały obietnicę dofinansowania budowy nowej przeprawy ze środków powodziowych z budżetu państwa. Później jednak wojewoda małopolski poinformował prezydenta Nowego Sącza, że z powodu dodatkowych wydatków związanych z epidemią koronawirusa, miasto w 2020 roku nie otrzyma obiecanych pieniędzy, a inwestycję trzeba przełożyć na przyszły rok. I niestety, jak na razie z obiecanego dofinansowania miasto nie zobaczyło ani złotówki.

Tymczasem czas ucieka i zanosi się na to, że mieszkańcy Nowego Sącza, a także gmin Kamionka Wielka oraz Grybów korzystający od października ubiegłego roku z przeprawy tymczasowej, postawionej przez wojsko będzie musiała korzystać z niej jeszcze dłużej. Jak długo? To znak zapytania.

Przypomnijmy, że najpierw umowa na wypożyczenie tymczasowej konstrukcji mostu z Agencją Rezerw Materiałowych miała obowiązywać do końca tego roku. W tejże umowie był także zapis, że konstrukcja mostu ma być zwrócona wojsku do czerwca 2022 roku. Miasto w tegorocznym budżecie zarezerwowało kwotę 400 tysięcy złotych na budowę nowej przeprawy na Kamienicy w nadziei, że władze centralne wywiążą się z publicznie składanych deklaracji. Dlatego też w projekcie uchwały dotyczącej zmian budżetowych na 2021 rok, kwota 400 tys. złotych została, na wniosek Miejskiego Zarządu Dróg w Nowym Sączu wykreślona.

Jeśli sądeccy radni przegłosują tą uchwałę to czterysta tysięcy złotych zostanie przeznaczonych na inne, możliwe do zrealizowania zadania drogowe.

W związku z tym, że Nowy Sącz nie ma, jak na razie dofinansowania na budowę nowej przeprawy na Kamienicy, wspomniana umowa na użyczenie stalowej konstrukcji mostowej musiała zostać przedłużona.

Jak dowiedział się Sądeczanin został podpisany aneks wydłużający okres użytkowania przeprawy tymczasowej o kolejny rok.

Czy są szanse na to, aby Nowy Sącz otrzymał obiecane dofinansowanie na budowę nowego mostu na Kamienicy?

- Pomimo obietnic nie otrzymaliśmy środków powodziowych, o które występowałem dwukrotnie w imieniu Nowego Sącza, ale także dla dobra mieszkańców Kamionki Wielkiej, Nawojowej i ziemi grybowskiej – powiedział Sądeczaninowi prezydent Ludomir Handzel. - Także występowałem o środki na ten most z programu Polski Ład. Również środków nie otrzymaliśmy. Jestem jednak przekonany, że nasz głos z Sądecczyzny zostanie usłyszany i środki zostaną przekazane. (…) Będę o te środki walczył do skutku.

Przypomnijmy, że Nowy Sącz ma gotową dokumentację projektową na budowę nowego mostu. Miejski Zarząd Dróg zakończył też prace związane z przygotowaniem do realizacji tej inwestycji i rozbiórki starej konstrukcji mostu.

Budowa nowego mostu na Kamienicy najprawdopodobniej pochłonie 18 mln złotych. Miasto zabiega o osiemdziesiąt procent dofinansowania tej kwoty.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. Iga Michalec.Dziękujemy za przesłanie błędu