Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 6 marca. Imieniny: Jordana, Marcina, Róży
23/01/2021 - 19:25

Nowy Sącz: miasto chce pomóc hotelarzom, za pomoc zapłaci rząd

Branża hotelarska to jedna z tych, dla których kolejny lockdown i to w sezonie zimowym jest katastrofą. Prezydent Nowego Sącza zamierza zwolnić hotelarzy z podatku od nieruchomości za pierwszy kwartał 2021 roku. Miasto dostanie na to pieniądze od rządu., który na wsparcie dla 200 gmin górskich wyasygnował miliard złotych z naszych podatków.

Przeczytaj: 2,5 miliona złotych dla Gródka nad Dunajcem --- Łącko na inwestycje dostanie 6 milionów złotych --- Rządowi emisariusze przywieźli finansową pomoc dla regionu

Zima w pełni, a z powodu pandemii koronawirusa zostały zamknięte nie tylko hotele, ale również m.in. stoki narciarskie, restauracje. Ponad 200 gmin położonych na terenach górskich otrzyma pomoc z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Gminy będą mogły skorzystać z dwóch instrumentów wsparcia: wynikającego z ich wydatków na inwestycje w latach 2016-20 oraz w postaci 80-procentowej rekompensaty za zwolnienie przedsiębiorców z podatku od nieruchomości. 

Prezydent zaznaczył w piśmie skierowanym do przewodniczącej Iwony Mularczyk, że na złożenie przez miasto wniosku o wsparcie sądeckich właścicieli branży hotelarskiej jest mało czasu. Taki wniosek trzeba złożyć w ciągu miesiąca od dnia wejścia w życie rządowej uchwały.

- Pojawiła się możliwość takiej pomocy dla przedsiębiorców z branży usług hotelarskich – mówi prezydent Ludomir Handzel. – Częściowo ta pomoc będzie miastu refundowana.

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w branży hotelarskiej, który uiszczają w Nowym Sączu podatek od nieruchomości, jeśli będą chcieli skorzystać z takiego wsparcia i uzyskać zwolnienie z płacenia wspomnianego podatku za pierwszy kwartał br. muszą zwrócić się o to z wnioskiem do prezydenta miasta. To on będzie udzielał ulgi podatkowej.

- Takie wsparcie powinna otrzymać również branża gastronomiczna i inne, ale jak na razie taki rządowy program się jeszcze nie pojawił. Oczywiście, jeśli tak się stanie to będę się niezwłocznie o takie wsparcie starał – zapewnia gospodarz miasta. i.micalec@sadeczanin.info, fot. arch. Sadeczanin.info.

Czytaj także: Nowy Sącz: gdzie są planowane kolejne odcinki ścieżek rowerowychDziękujemy za przesłanie błędu

Marcowy miesięcznik Sądeczanin 2021