Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 17 kwietnia. Imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina
05/02/2021 - 15:10

Nowy Sącz: kto przeniesie się do tak okazałego budynku przy ul. 29 Listopada?

Na działce przy ul. 29 Listopada w Nowym Sączu ruszyły przygotowania pod budowę nowosądeckiej siedziby Archiwum Narodowego w Krakowie. Nowy Sącz czeka na nowoczesny budynek dla archiwum od wielu, wielu lat.

Działka przy ul. 29 Listopada znajduje się nieopodal Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Na potrzeby nowosądeckiego archiwum przekazało ją miasto. Już została wyczyszczona przez specjalistyczną firmę z rosnących na niej drzew, samosiejek i krzaków. Teren został uprzątnięty. Działka jest gotowa na wejście ekipy budowlanej.

Wycinka została przeprowadzona na podstawie decyzji, wydanej w październiku ubiegłego roku przez Wydział Środowiska Urzędu Miasta w Nowym Sączu.

Czytaj także: Nowy Sącz: szkło i nowoczesne materiały. Co w tym budynku będzie? [WIZUALIZACJE]

- W zamian za wycinkę 293 drzew (zdecydowana większość to drobne samosiejki lub krzaki, a nie dojrzałe drzewa), na działce, na której zostanie wybudowana nowa siedziba archiwum nasadzonych zostanie sto drzew i trzysta krzewów. Częściowo na tej samej działce (po wybudowaniu budynku), a częściowo w innych miejscach wskazanych przez Wydział Komunalnej Obsługi Miasta – powiedział Sądeczaninowi.info Paweł Ząbczyński, główny specjalista ds. budowy nowej siedziby z Archiwum Narodowego w Krakowie. – Nasadzenia mają być wykonane do końca 2022 roku. Dokona ich firma budowlana, która będzie budować nową siedzibę. W razie gdyby spóźniła się z nasadzeniami, albo ich nie przeprowadziła, Archiwum zapłaci karę w wysokości ponad 249 tysięcy złotych.

Dzisiaj w głównej siedzibie Archiwum Narodowego w Krakowie nastąpiło otwarcie ofert. Miała został wybrana firma, która będzie odpowiedzialna za obsługę inwestorską robót budowlanych.

- Niestety, została złożona tylko jedna oferta – droższa od naszego budżetu na inwestycję – dodaje nasz rozmówca. Co teraz?

Archiwum będzie zabiegało o zwiększenie budżetu inwestycji przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Przypomnijmy, że budowa nowosądeckiej siedziby archiwum będzie prowadzona z budżetu tego resortu.

- Jeżeli nie będzie takiej możliwości, unieważniamy przetarg i rozpisujemy go od nowa, tak aby uzyskać dogodniejszą cenę. – zaznacza Paweł Ząbczyński.

Czytaj na następnej stronie - TUTAJ

Nowy Sącz: kto przeniesie się do tak okazałego budynku? Prace przy ul. 29 Listopada ruszyły
Na działce przy ul. 29 Listopada w Nowym Sączu ruszyły przygotowania pod budowę nowosądeckiej siedziby Archiwum Narodowego w Krakowie. Nowy Sącz czeka na nowoczesny budynek dla archiwum od wielu, wielu lat.


Dziękujemy za przesłanie błędu