Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 6 lipca. Imieniny: Dominiki, Jaropełka, Łucji
19/12/2017 - 10:40

Nowy Sącz: Kostka z bruku wypada, bo deszcz się leje z kamienic?

Wypada kostka brukowa z deptaka przy Jagiellońskiej. Czy można ten problem rozwiązać kompleksowo zamiast co i rusz łatać dziury? Okazuje się, że może być z tym problem. Dlaczego? Bo spoiny kostki są ciągle wymywane przez wody opadowe z rynien okolicznych kamienic.

- Problem jest nie tylko na samym deptaku na Jagiellońskiej, ale również na części  jezdnej, tam gdzie jest ruch samochodowy – interpelował na sesji radny Grzegorz Fecko.

W odpowiedzi prezydent Ryszard Nowak zapewnił, że kostka zostanie uzupełniona. Przy okazji zastrzegł jednak, że problem jest bardziej złożony.

Zobacz też: Sypie się sądecki bruk pod bacznym okiem ratusza

- Problem ciągłego wymywania zaprawy cementowo – piaskowej, a tym samym powstawania ubytków w kostce (regresowania spoin) wynika z braku odpowiedniego odprowadzenia wód opadowych z budynków.

Co to oznacza w praktyce? Tam gdzie nie działa kanalizacja burzowa, tam gdzie jej nie ma woda kostka będzie po prostu się psuć. Problem dotyczy praktycznie całego zabytkowego centrum miasta wokół rynku.

Tylko czy to wyjaśnienie zadowi sądeczan, którzy co i rusz alarmują, że problem z kostką jest wokół Ratusza i na ulicy Kazimierza Wielkiego? Może trzeba problem rozwiązać kompleksowo?

Zobacz też: Ulica Kazimierza Wielkiego: kostki wypadają z bruku

Zapytaliśmy o to gospodarza osiedla Stare Miasto i jednocześnie radnego Przemysława Gawłowskiego.  – Zgadzam się jak najbardziej. Tyle, że budynki wzdłuż ulicy Jagiellońskiej należą do prywatnych właścicieli. Tak naprawdę to oni powinni zająć się tym tematem. I nawet jeśli miasto zdecydowałby się partycypować w kosztach, to większą część z nich musieliby ponieść właściciele nieruchomości – tłumaczy radny.

Żeby zrobić tu należyte odprowadzenie dla całych wód deszczowych trzeba by było dosłownie rozpruć całą Jagiellońską i uzbroić ją w kanalizację burzową a dalej wpiąć do niej wszystkie budynki.

Czy właściciele podjęliby temat? Kluczem do dopowiedzi może być sam wygląd części budynków wzdłuż deptaka. Tylko niewielka część z nich jest rzeczywiście zadbana i utrzymana we właściwy sposób. Bo z czego utrzymać taką nieruchomość jak kamienica skoro co i rusz wynoszą się stąd kolejni najemcy?

ES [email protected] Fot.: ESDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)