Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 13 lipca. Imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty
03/04/2019 - 12:20

Nowy Sącz: jak to z ciuchami pranymi na basenie było i co z tego wyszło?

Wszystko wskazuje, że opłata dla posiadaczy Nowosądeckiej Karty Seniora,uprawniającej osoby powyżej 60. roku życia do korzystania z bezpłatnego pobytu przez godzinę na krytej pływalni, zostanie utrzymana. W zamian za to kierownictwo MOSiR obniżyło od 1 kwietnia cenę biletu dla seniorów na basen w soboty.


Prawdziwa burza rozpętała się na ostatniej sesji rady miasta, kiedy okazało się, że seniorzy posiadający kartę nie będą już korzystali z bezpłatnego wejścia na basen w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Nowym Sączu. Nowosądecka Karta Seniora uprawniała ich do darmowej godziny w wybranym dniu tygodnia.

Przypomnijmy, że opłatę – 3 złote za wejście na basen - dla tej grupy wiekowej wprowadził dyrektor MOSiR Marcin Rojna. Poszło o jednostkowe przypadki prania ubrań pod prysznicem i o farbowanie włosów.

Czytaj także: Kto prał ciuchy i farbował włosy? Koniec darmowego basenu dla sądeckich seniorów

Takie sygnały dyrektor MOSiR otrzymywał już od jakiegoś czasu. Żeby ukrócić te niepożądane praktyki, zdecydował się na wprowadzenie opłaty za korzystanie z basenu. Trzy złote – dla niektórych seniorów jest to kwota nieduża, dla innych już nie.  

- Niestety docierały do mnie sygnały o pojawiających się takich niepożądanych praktykach – mówi Marcin Rojna, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. – Oczywiście nie każdy senior tak postępuje, ale jednak. Informowano mnie o tym, że niektóre starsze osoby urządzały sobie w łazience przy basenie regularne pranie ubrań, a nawet zdarzały się przypadki farbowania włosów, czy też chociażby takie, że panie goliły nogi. Takie sytuacje zgłaszane były przez personel basenu, ale także innych użytkowników basenu, np. wychowawców którzy do południa przychodzą na basen z małymi dziećmi. Dlatego też, aby te praktyki ukrócić wprowadziłem niewielką opłatę dla posiadaczy Nowosądeckiej Karty Seniora za korzystanie z basenu.

Według dyrektora MOSiR opłata jest wypośrodkowaniem między potrzebami seniorów, a potrzebami innych osób korzystających z krytej pływalni.

- Zdaję sobie sprawę, że część seniorów jest takim rozwiązaniem pokrzywdzona – stwierdza dyrektor Rojna. – Nie ma jednak innej metody, by te praktyki ukrócić. Jeśli ktoś miałby inne, lepsze rozwiązanie, to jestem na nie otwarty. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że łazienki przy basenach nie są łaźnią publiczną. Nie chciałbym, aby to rozwiązanie było postrzegane, jako działanie antyseniorskie. Nic podobnego.

Dyrektor Rojna przyznaje, że nawet po wprowadzeniu opłaty dla seniorów za korzystanie z basenu dla osób powyżej 60.roku życia, sądecka pływalnia będzie tańsza od tej w Chełmcu.

- W Chełmcu seniorzy mogą korzystać z basenu tylko raz w tygodniu – w środę od godz. 10 do 13 i za wejście na basen płacą 5 złotych za godzinę – stwierdza Rojna. –  Pragnę także nadmienić, że opłata 3 złote za godzinę, jest chyba najniższą ceną w Małopolsce za wstęp na basen dla seniorów, gdyż na okolicznych basenach, np. w Gorlicach, Nowym Targu, czy Bochni opłaty te wynoszą od 7 do 9 złotych za godzinę. 

Okazuje się również, że w związku z wprowadzeniem opłaty w kwocie 3 złotych dla posiadaczy Nowosądeckiej Karty Seniora w dni powszednie,  została obniżona w soboty cena biletu dla seniorów za wejście na sądecką pływalnię z 4,5 do 3 złotych za godzinę

- Są seniorzy, którzy z tej obniżki się cieszą – kwituje Rojna.

[email protected], fot. arch. Sądeczanin.info – zdjęcie ilustracyjne.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)