Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 20 września. Imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty
02/10/2019 - 13:30

Nowy Sącz: jak będzie wyglądał wyremontowany basen nad Łubinką?

Nowe władze Nowego Sącza chcą uruchomić zmodernizowany basen przy ul. Zdrojowej, zwany potocznie nad Łubinką, jeszcze przed wakacjami 2020. O takim terminie mówił niedawno prezydent Ludomir Handzel.

Przypomnijmy, że od 2014 roku mieszkańcy Nowego Sącza musieli obejść się smakiem. Od tego czasu niecka basenowa była nieczynna. Wtedy została uszkodzona przez powódź. Przypomnijmy również, że przez kilka ostatnich lat terenem zawiadywał prywatny najemca. Czas upływał, a duża niecka basenowa i znajdujący się nieopodal brodzik dla dzieci popadały w ruinę.

31 lipca br. kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy wraz ze zniszczonym basenem wrócił do zasobów miasta. Dotychczasowemu prywatnemu najemcy skończyła się umowa.

Obecnie całym kompleksem rekreacyjno-wypoczynkowym, podobnie jak innymi obiektami sportowymi zawiaduje Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Nowym Sączu. W jego skład wchodzi: zniszczony okryty basen, brodzik dla dzieci, zjeżdżalnia i część hotelowo-motelowa.

Kilka tygodni temu nowe władze miasta zaznaczały, że rewitalizacja tego kompleksu i ponowne oddanie go do dyspozycji mieszkańców jest jednym z ich priorytetów. Ten teren, jak zapewniał prezydent Ludomir Handzel ma jak najszybciej po kompleksowym remoncie być przekazany sądeczanom.


- Będziemy zawiadywać tym terenem do momentu rozpoczęcia inwestycji – mówi Marcin Rojna, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Nowym Sączu. – Według przygotowanej wstępnej koncepcji kompleksowo zostanie wyremontowana zdewastowana niecka basenowa.

Wszystko wskazuje na to, że uda się ją wykorzystać, oczywiście po odpowiednim zabezpieczeniu. Zostanie w niej umieszczona druga niecka metalowa, albo do jej obudowy zostaną wykorzystane specjalne materiały z tworzywa sztucznego. Technologia dotycząca rewitalizacji zniszczonej niecki zostanie dopiero wybrana.

- Nie będzie to raczej basen do wyczynowego pływania – dodaje dyrektor Rojna. – Jeśli ktoś chce popływać wyczynowo, to zapraszam do naszych obiektów przy ul. Nadbrzeżnej. Zmodernizowana niecka basenu będzie raczej kompleksem rekreacyjnym służącym wypoczynkowi, a nie gwarantującym możliwość wyczynowego pływania. Będzie podzielona na dwa, a może trzy rekreacyjne części. W wyremontowanym basenie (niepełnowymiarowym) zostanie wydzielona część do pływania (z torami), a także część, gdzie bezpiecznie w wodzie będą mogły przebywać dzieci. Część niecki zostanie także przeznaczona dla dorosłych. Ona będzie służyła rekreacji. Być może zostaną tam zainstalowane specjalne dysze do wodnego masażu.

Dotychczasowy mały brodzik znajdujący się kilka metrów dalej od zdewastowanej niecki zostanie zlikwidowany. Zniknie także stara zjeżdżalnia – ślimak z tworzywa sztucznego. Teren wokół basenu przejdzie lifting. Zostanie uporządkowany. Mają tam również powstać: mała gastronomia, przebieralnie, prysznice i toalety.

Po remoncie częścią basenową ma zarządzać miasto, a znajdujące się nieopodal budynki hotelarsko-motelowe miasto zamierza wydzierżawić. Jeśli zrewitalizowany basen nad Łubinką ma zacząć służyć mieszkańcom latem przyszłego roku, to jeszcze w tym roku miasto powinno ogłosić przetarg na modernizację tego miejsca.

Wiceprezydent Artur Bochenek pytany po przejęciu terenu od prywatnego najemcy, jakie koszty pochłonie rewitalizacja tego terenu przyznał, że z pewnością kilka milionów złotych.

[email protected], fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe