Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 11 maja. Imieniny: Igi, Mamerta, Miry
03/05/2021 - 13:20

Nowy Sącz: 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Święto w dobie pandemii

Podobnie, jak w ubiegłym roku święto uchwalenia Konstytucji 3 Maja nie jest obchodzone tak uroczyście, jak w poprzednich latach. Spowodowała to pandemia koronawirusa i związane z nią obostrzenia, które nadal obowiązują. W Nowym Sączu i regionie obchody 230. rocznicy uchwalenia Ustawy Zasadniczej miały skromniejszy charakter, niż w poprzednich latach.

Czytaj także: Sądecka bazylika św. Małgorzaty pięknieje. Odzyskuje dawny blask [ZDJECIA]

Ustawa Rządowa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.

Święto 3 Maja zawsze było okazją do świętowania nie tylko w Nowym Sączu, ale także w regionie. W tym dniu po uroczystych obchodach odbywały się festyny, mieszkańcy regionu, gdy była pogoda, spotykali się rodzinnie. W poprzednich latach w Nowym Sączu patriotyczne obchody poprzedzała uroczysta msza święta odprawiana w Bazylice św. Małgorzaty, po czym uczestnicy przechodzili ze świątyni na plac 3 Maja pod znajdujący się tam pomnik Stanisława Małachowskiego, marszałka Sejmu Czteroletniego.

Sądeczanom ta postać powinna być szczególnie bliska. Dlaczego? Otóż marszałek Stanisław Małachowski był także starostą sądeckim.

To już drugi rok, gdy obchody kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja są obchodzone, z uwagi na trwającą jeszcze pandemię bardzo skromnie i sprowadzają się praktycznie do złożenia kwiatów pod pomnikiem marszałka Małachowskiego. Wartę honorową przed nim zaciągnęli funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu.

Dzisiaj tę część bardzo skromnych uroczystości, odbywających się w reżimie sanitarnym poprzedziła msza święta za ojczyznę, która została odprawiona w sądeckiej bazylice św. Małgorzaty.

Czytaj także: Tragedia na drodze w Olszówce. Nie żyje pieszy potrącony przez samochód

Po jej zakończeniu posłowie, radni województwa małopolskiego, władze miasta, przedstawiciele Rady Miasta i sądeczanie złożyli pod pomnikiem marszałka Stanisława Małachowskiego na placu 3 Maja kwiaty.

Delegacje składały je o różnych porach. Przed uroczystą mszą pod pomnikiem Marszałka Sejmu Czteroletniego pojawili się: poseł Jan Duda, przewodnicząca Rady Miasta Iwona Mularczyk, pełnomocnik premiera ds. programu ,,Czyste Powietrze” Bartłomiej Orzeł oraz radna Ilona Orzeł. W imieniu posła Arkadiusza Mularczyka kwiaty złożyli przedstawiciele struktur Prawa i Sprawiedliwość.

Po mszy w sądeckiej bazylice pod pomnik przyszli i złożyli wieńce i wiązanki kwiatów między innymi: poseł Wiesław Janczyk, Marta Mordarska, radna województwa małopolskiego, prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel, wiceprezydent Magdalena Majka, radni Dawid Dumana, Grzegorz Ledziński, Tomasz Baliczek, dyrektor Wydziału Sportu i Turystyki Urzędu Miasta w Nowym Sączu, przedstawiciele KOSG i sądeczanie.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. IM, biuro poselskie posła Arkadiusza Mularczyka.

Nowy Sącz: 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Kolejne święto w dobie pandemii
Podobnie, jak w ubiegłym roku święto uchwalenia Konstytucji 3 Maja nie jest obchodzone tak uroczyście, jak w poprzednich latach. Spowodowała to pandemia koronawirusa i związane z nią obostrzenia, które nadal obowiązują. W Nowym Sączu i regionie obchody 230. rocznicy uchwalenia Ustawy Zasadniczej miały skromniejszy charakter, niż w poprzednich latach.


Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020