Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
20/10/2017 - 16:35

Nowy Sącz 2016 w liczbach: Ciągle stąd uciekamy i jeszcze się starzejemy

Jak wskazują dane z Informatora Statystycznego Miasto Nowy Sącz opublikowanego przez GUS w Krakowie nadal nas więcej emigruje niż melduje się na stałe. Alarmujące są też dane o naszym wieku. Zresztą zobaczcie sami.

Zobacz też: Nowy Sącz 2016 w liczbach. Może być problem ze znalezieniem męża

Zacznijmy jednak o lepszych wiadomości. Według danych na koniec 2016 roku na 10 zgonów sądeczan przypadało 13 narodzin, co oznacza, że współczynnik dynamiki demograficznej wyniósł 1,3 i to wynik o jeden punkt dziesiętny lepszy od tego z Krakowa i województwa.

W stolicy Małopolski i całej Małopolsce zarejestrowano 6 urodzeń na każde 5 zgonów. Jeszcze gorzej jest w Tarnowie, gdzie na każde 9 urodzeń przypadało 10 zgonów.

Zobacz też: Nowy Sącz 2016 w liczbach: Zarabiamy o 1220 zł mniej niż krakusi. Przepaść zarobkowa rośnie

Teraz gorsze wieści. Jak podkreślają statystycy drugim, obok przyrostu naturalnego, czynnikiem mającym bezpośredni wpływ na liczbę ludności na danym obszarze są migracje, których wielkość i kierunki zależą w dużej mierze od sytuacji społeczno-gospodarczej miasta.

W tym zestawieniu w roku ubiegłym na tle województwa bardzo dobrze wypadł Kraków - (…) ze wskaźnikiem 2,4, podczas gdy w Tarnowie i Nowym Sączu omawiany wskaźnik był ujemny i wyniósł odpowiednio: minus 3,7 i minus 2,8, a w województwie małopolskim - 1,1 – wyliczają inspektorzy GUS.

A jak było u nas? - Saldo migracji stałej w Nowym Sączu wyniosło minus 236 osób, czyli o tyle liczba wyjeżdżających na stałe przewyższyła liczbę przybywających do miasta na pobyt stały – czytamy w Informatorze.

Zobacz też: Nowy Sącz 2016 w liczbach: Żyjemy ciaśniej, ze zdrowiem też nie najlepiej

Na pobyt stały zameldowało się w Nowym Sączu łącznie 545 osób a w tym samym czasie (w skali całego roku) jednocześnie wymeldowało się aż 781 osób.

A tymczasem w Krakowie odnotowano dodatnie saldo migracji zameldowało się tu na stałe o 1,8 tys. osób więcej niż wymeldowało. W  Tarnowie z kolei jest jeszcze gorzej niż u nas – salodo migracji w 2016 roku  to minus 0,4 tys. osób.

- W województwie małopolskim ogólna liczba przyjeżdżających na pobyt stały ponownie przewyższała ogólną liczbę wyjeżdżających, stąd saldo migracji stałej było dodatnie i wynosiło 3,7 tys. osób (rok wcześniej 3,1 tys. osób) – donoszą zestawienia.

Emigracja raz, dwa – starzejemy się

W 2016 roku było gorzej niż rok wcześniej: - (…)wzrósł udział osób w wieku poprodukcyjnym, a spadł udział osób w wieku produkcyjnym. Udział dzieci i młodzieży w wieku do lat 17 wyniósł 18,7 procent ogółu ludności miasta, osób w wieku produkcyjnym 61,5 procent, a poprodukcyjnym 19,8 procent (w 2015 r. odpowiednio: 18,7%, 62,1% i 19,2%).

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info 







Dziękujemy za przesłanie błędu