Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 21 czerwca. Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa
02/04/2019 - 12:50

Nowy plac zabaw dla sądeckiego osiedla Helena jest, ale…w magazynach MPEC

Najmłodsi mieszkańcy osiedla Helena w Nowym Sączu już od kilku lat czekają na nowy plac zabaw i …może się wreszcie w tym roku doczekają. Urządzenia zostały kupione w ubiegłym roku, ale dzieci z nich jeszcze nie korzystają. Elementy certyfikowanego placu zabaw od kilku miesięcy są złożone w magazynie Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Nowym Sączu.

Jest jednak nadzieja, że wreszcie w tym roku dzieciaki z osiedla Helena będą mogły już korzystać z nowoczesnego placu zabaw. Sprawa ujrzała światło dzienne podczas ostatniej sesji rady miasta. Radni zatwierdzając zmiany w uchwale budżetowej na 2019 rok zgodzili się również przeznaczyć 85 tysięcy złotych na to, aby plac zabaw został wreszcie zainstalowany na osiedlu po drugiej stronie Dunajca.

- To iwestycja, niezwykle ważna dla dzieci i rodziców nie może doczekać się od wielu miesięcy finalizacji - mówił na sesji radny Krzysztof Ziaja. -  Wiemy, że plac zabaw został kupiony przez ówczesne władze miasta za kilkadziesiąt tysięcy złotych z myślą o najmłodszych mieszkańcach Heleny w jednej z firm. I co dalej? Pytam, kto kupuje taki sprzęt po to, aby składować go w wynajętych magazynach MPEC. Gdzie logika, gdzie myślenie? – grzmiał radny. - W mojej ocenie jest to skandal, którego nie da się zamieść pod dywan. Czy tak powinien postępować gospodarz? Myślę, że nie.

Obecny plac zabaw dla dzieci na osiedlu Helena znajduje się na terenie przy wale koło Dunajca przy ul. Starowiejskiej. Dzieciaki nie mogą się doczekać, kiedy wreszcie będą mogły korzystać z nowych urządzeń.

- Docierały do mnie sygnały, że taki plac zabaw został kupiony, a mieszkańcy Heleny nie mogą z niego korzystać – dodaje radny Ziaja. –  Pytali, mnie nieco uszczypliwie, jaki tym razem będzie powód niezainstalowana urządzeń. Sprawie przyjrzałem się bliżej i co się okazało? Na montaż tych urządzeń w tegorocznym budżecie nie było zabezpieczonej ani złotówki.

- Cieszę się, że teraz udało się zabezpieczyć odpowiednią kwotę, bo ile można składować te urządzenia w magazynach MPEC – mówił wiceprezydent Artur Bochenek. – Plac zabaw zakupiono w ubiegłym roku. Pierwszy przetarg ogłoszono we wrześniu ubiegłego roku. Wtedy wpłynęła jedna oferta, ale nie zdecydowano się na jej realizację, następny przetarg był 10 października. Wtedy nie wpłynęła żadna oferta. Kolejny ogłoszono 24 października i wtedy także nie zdecydowano się na realizację. Mam nadzieję, że wreszcie mieszkańcy osiedla Helena będą mogli korzystać z zakupionych urządzeń i, że osiedle Helena zyska nowoczesne miejsce aktywnego wypoczynku dzieci i młodzieży.

Tadeusz Potoczek, przewodniczący Zarządu osiedla Helena w Nowym Sączu przyznaje, że wielokrotnie kierował pisma do władz miasta o nowy plac zabaw dla najmłodszych.

- Wielokrotnie zwracałem się z tą sprawą do ówczesnych władz miasta. Wiedzieliśmy, że urządzenia są kupione, ale fizycznie nie było ich na placu przy ul. Starowiejskiej. Na początku tego roku zwróciłem się ponownie z prośbą, ale już do nowych władz miasta o to, aby zakupione urządzenia zostały nareszcie zainstalowane. Cieszę się, że wreszcie znalazły się na to pieniądze.

Obecnie na istniejącym placu zabaw są jedynie cztery urządzenia. Było ich więcej, ale zostały zdemontowane. Wszystko wskazuje na to, że już niebawem zostanie ogłoszony przetarg na to zadanie. Jak dowiedzieliśmy się miasto posiada niezbędne uzgodnienia z RZGW (obecnie Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie), bo teren znajduje się w pobliżu rzeki Dunajec.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. MŚ. - zdjęcie ilustracyjne.Dziękujemy za przesłanie błędu