Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
11/05/2024 - 07:55

Niezwykłe zjawisko w regionie. Niebo rozświetliła spektakularna zorza polarna [ZDJĘCIA]

Czegoś takiego nie mamy okazji oglądać często. Piątkowego wieczoru niebo nad naszym regionem rozświetliła zorza polarna. Szczęśliwców, którym udało się ją zobaczyć nie brakowało. Wszystko wyglądało niezwykle zjawiskowo.

Zorza polarna w regionie

Widok zorzy polarnej w naszym regionie zdecydowanie nie jest codziennością. Z przywileju jej podziwiania korzystają głównie mieszkańcy państw leżących na północy. Zdarza się jednak, że i my mamy niekiedy takie szczęście.

Tak było chociażby w listopadzie ubiegłego roku. Nad całą Sądecczyzną pojawiły się wówczas piękne kolorowe pasy na niebie. Kilka miesięcy później sytuacja się powtórzyła. Piątkowego wieczoru zorza doskonale widoczna była chociażby w okolicach Limanowej.

Całość prezentowała się niezwykle. Niebo przybrało kolor różowy, żółty i pomarańczowy. Osoby, którym udało się wszystko zobaczyć na własne oczy musiały być zachwycone. W sieci zaczęło pojawiać się sporo zdjęć. 

Co to jest zorza polarna?

Zorza polarna, to spektakularne zjawisko świetlne, które powstaje na skutek zderzenia naenergetyzowanych cząstek gazu ze słońca z polem magnetycznym ziemi. Jest widoczne w postaci kolorowych barw na niebie, które można dostrzec w kształcie łuków albo pasm.

Czy podobny spektakl na niebie powtórzy się w przyszłości? Bardzo możliwe. Całość prezentuje się spektakularnie. ([email protected], fot.: Piotr Musiał, Jakub Musiał)

Zorza polarna nad regionem
Piątkowego wieczoru niebo nad naszym regionem rozświetliła zorza polarna. Wszystko wyglądało niezwykle zjawiskowo.


Dziękujemy za przesłanie błędu