Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 23 października. Imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna
14/08/2020 - 17:00

Niezwykłe odkrycie na górze Zyndrama. Znaleźli figurki sprzed 3,5 tys. lat

Archeolodzy podczas wykopalisk na Górze Zyndrama w Maszkowicach dokonali niezwykłego odkrycia. Na terenie warowni znaleźli dwie gliniane figurki, które wyglądem przypominają świnie. Jest to niezwykle cenne znalezisko, bo jak twierdzą archeolodzy, może mieć nawet 3,5 tysiąca lat.

Na Górze Zyndrama w Maszkowicach archeolodzy znaleźli dwie małe gliniane figurki. Jest to niezwykle cenne znalezisko, które pochodzi sprzed 3,5 tys. lat. Figurki, które wyglądem przypominają świnki, znalezione zostały w ruinach jednego z budynków pochodzących z wczesnej epoki brązu.

Zobacz też Tajemnica Góry Zyndrama. Sensacja na skalę światową [ZDJĘCIA

- W tym roku dużo skupialiśmy się na restauracji muru kamiennego. Oprócz tego wykonaliśmy wykop nowej części stanowiska, gdzie jeszcze nie prowadziliśmy badań. Tam odkryliśmy miejsce, w którym albo była przerwa w murze albo mur się bardzo wcześnie zawalił. W tym wyłomie powstała drewniano-gliniana budowla, na dnie której znajdowało się bardzo dużo kości zwierzęcych. Do tej pory nigdy aż tak dużej ilości nie znajdowaliśmy. Właśnie w tym miejscu odkryliśmy dwie figurki świnek w odległości mniej więcej metra od siebie - wyjaśnia dr hab. Marcin Przybyła z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który kieruje wykopaliskami na Górze Zyndrama.

Znalezione figurki prawdopodobnie służyły jako zabawki dziecięce albo obiekty kultu.

- Gliniane figurki to dość rzadkie zabytki. Podobna figurka została znaleziona jakiś czas temu w Trzcinicy i na jednym ze stanowisk tego samego okresu koło Koszyc na Słowacji. Figurki mają zaledwie 7-8 cm, ale są dość starannie wykonane i zawierają niektóre szczegóły anatomiczne - dodaje.

RG [email protected] Fot. Warownia na Górze Zyndrama w MaszkowicachDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)