Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 24 czerwca. Imieniny: Danuty, Jana, Janiny
21/06/2023 - 15:35

Niedźwiedź nie daje o sobie zapomnieć. Szedł tuż obok skrzyżowania! [WIDEO]

Niedźwiedź kolejny raz w roli głównej. Drapieżnik nie daje o sobie zapomnieć mieszkańcom naszego regionu. Tym razem pojawił się w gminie Ropa. Na nagraniu widzimy, że przechodzi na drugą stronę ulicy w pobliżu skrzyżowania.

Niedźwiedź w powiecie gorlickim

Wiele mówi się w ostatnim czasie o niedźwiedziach. W naszym regionie pojawiają się dość często. Najgłośniej było o tym, który zapuścił się do Nowego Sącza. Przechadzał się wówczas pod oknami mieszkańców Chruślic, a następnie miał się przemieszczać wzdłuż Alei Piłsudskiego. Więcej o sprawie pisaliśmy TUTAJ. 

Nieco później widziany był także w Miliku koło Muszyny. Ostatnio najbardziej na baczności muszą się jednak mieć mieszkańcy powiatu gorlickiego. To właśnie tam można było spotkać drapieżnika.

Kilka dni temu o pojawieniu się niedźwiedzia informowała gmina Uście Gorlickie. Wójt prosił o zachowanie szczególnej ostrożności oraz nie zbliżanie się do niego.

Okazuje się, że drapieżnik dotarł również do gminy Uście Gorlickie. Przechodził na drugą stronę ulicy przy skrzyżowaniu dróg na Wysową i Brunary. W sieci pojawiło się nawet nagranie z całej sytuacji. Ostrzeżenie pojawiło się natomiast stronie Urzędu Gminy Ropa.

Niedźwiedź w Ropie

- Prosimy by odpowiednio zabezpieczyć miejsca składowania odpadów oraz kompostowniki. Dzięki temu niedźwiedzie nie przyzwyczają się do ,,łatwego” źródła pokarmu, a co za tym idzie obszary zamieszkałe przez ludzi nie będą dla nich atrakcyjne. W przypadku zaobserwowania zwierzęcia prosimy o kontakt z Urzędem Gminy Ropa pod numer tel. 18 3534017 lub 534409391 - czytamy na stronie urzędu.

Przypomnijmy, że kilka temu niedźwiedź miał być widziany między Stawiszą, a Hańczową oraz na Blehnarce.

Co zrobić w razie spotkania z niedźwiedziem? Wyjaśniał to kilka miesięcy temu w rozmowie z "Sądeczaninem" nadleśniczy nadleśnictwa Łosie - Bartłomiej Sołtys. 

- Niedźwiedź jest oczywiście zwierzęciem z natury niebezpiecznym, chociażby z uwagi na swoją tężyznę fizyczną. Może ważyć grubo ponad 150 kg, a jak stanie na łapach to jego gabaryty dochodzą nawet do dwóch metrów. Obawy wśród wędrujących są zatem w pewnym sensie uzasadnione, ale na szczęście w naszych rejonach do niebezpiecznych zachowań niedźwiedzi wobec ludzi nie dochodziło.

Apeluję więc o zachowanie spokoju a w przypadku spotkania niedźwiedzia na szlaku o spokojne oddalenie się i powstrzymanie się od robienia zdjęć, które mogą u tego zwierzęcia powodować niepokój i prowokować go do niebezpiecznych zachowań wobec człowieka – wyjaśniał. ([email protected], fot.: Pexels/ zdjęcie ilustracyjne)Dziękujemy za przesłanie błędu