Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 9 czerwca. Imieniny: Anny-Marii, Felicjana, Sławoja
03/01/2021 - 09:50

Niedziele handlowe w 2021 roku. Kiedy zrobisz zakupy?

Rok 2021 nie będzie raczej sprzyjał zakupom w niedzielę. Dlaczego? Jest ich w kalendarzu mało. Wypuścić się na zakupy można będzie w ciągu roku zaledwie kilka razy. Kiedy planować pierwsze, niedzielne zakupy?

Na pewno nie dzisiaj (3 stycznia), bo ta niedziela nie jest handlowa. Można będzie jednak zrobić zakupy w tych placówkach handlowych, w których za ladą staną ich właściciele.

No, więc, kiedy można się będzie wybrać na zakupy w niedzielę handlową?

Pierwsza niedziela handlowa przypada 31 stycznia. Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele, będzie ona pierwszą z siedmiu niedziel handlowych w tym roku.

Kiedy jeszcze trzeba sobie rezerwować wolny czas na następne niedzielne zakupy?

Kolejna niedziela handlowa będzie 28 marca, a na kolejną trzeba będzie poczekać do 25 kwietnia. Następne niedziele handlowe wypadną 27 czerwca i 29 sierpnia.

Koniec wakacji oznacza długą przerwę w niedzielnych zakupach. Potem będziemy mogli jeszcze dwukrotnie wybrać się na zakupy w niedzielę handlową. Wypadają one już przed świętami Bożego Narodzenia – 12 i 19 grudnia.

Tak więc będą to z pewnością już zakupy świąteczne.

Oczywiście nie wszystkich obowiązuje zakaz handlu w niedzielę. Ustawa przewiduje 32 wyłączenia. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą i kawiarniach.

Jakie kary grożą za złamanie zakazu?

Kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł. Za uporczywe łamanie ustawy grozi nawet więzienie.

Przypominamy, że placówki handlowe funkcjonują nadal w czasie pandemii koronawirusa i w związku z tym sklepy mają obowiązek udostępniać klientom podczas zakupów rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji dłoni.

Wybierając się do sklepu trzeba pamiętać, aby mieć zasłonięte usta i nos maseczką, albo inna ochroną, często dezynfekować ręce lub korzystać z rękawiczek jednorazowych podczas zakupów oraz zachowywać dystans społeczny od innych osób (podczas przebywania na sali sprzedaży oraz w kolejce.

[email protected], fot. arch. Sadeczanin.info.

Dziękujemy za przesłanie błędu