Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 5 grudnia. Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny
06/08/2020 - 19:25

Niedopełnianie obowiązków i niegospodarność w MOK? Prokuratura wszczęła śledztwo

Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków i niegospodarności w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu. Prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa powiadomiły władze Nowego Sącza.

Końcem maja Urząd Miasta Nowego Sącza opublikował wyniki kontroli przeprowadzonej w Miejskim Ośrodku Kultury. Z raportu wynika, że kierownictwo placówki  miało się dopuścić między innymi licznych nieprawidłowości związanych z finansami i księgowością, a także z zawieraniem umów zleceń i organizacją festiwalu. Padły też zarzuty dotyczące samej organizacji jednostki, takie jak brak dziennika korespondencji pism, brak wewnętrznych uregulowań,  w tym instrukcji kasowej, czy inwentaryzacyjnej.

Zobacz też Szastali pieniędzmi na catering i wynagrodzenia? Sądecki MOK pod lupą ratusza

Z dokumentu wynika, że MOK szastał pieniędzmi. Jak czytamy, kontrolerzy wykryli dokonywanie wydatków niezwiązanych z działalnością statutową jednostki. To między innymi liczne wydatki na usługi cateringowe, gastronomiczne, nieuzasadnione zakupy znacznej ilości artykułów spożywczych, na przykład 60 kilogramów ciastek w sierpniu 2017, bez wskazania imprezy kulturalnej, na którą zostały przeznaczone.

Inne zarzuty związane z księgowością i finansami to  wątpliwe wydatki rozliczane w ramach organizacji kolejnych edycji jesiennego festiwalu teatralnego. W dokumencie jest też mowa o zawarciu niekorzystnej umowy z bankiem prowadzącym obsługę rachunku MOK, co skutkowało zapłatą bardzo wysokiej prowizji.  

Po przeprowadzonej kontroli w Miejskim Ośrodku Kultury, władze miasta powiadomiły śledczych o możliwości popełnienia przestępstwa, dlatego Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków ciążących na osobach, które od 1 stycznia 2017 roku do 21 października 2019 roku zajmowały się sprawami majątkowymi w MOK. Prokuratorzy sprawdzą czy rzeczywiście doszło do nieprawidłowego nadzoru nad organizacją, właściwą ewidencją i dystrybucją biletów wstępu na „Jesienny Festiwal Teatralny”.

Śledczy przebadają również wątek umożliwiania osobom działającym w imieniu Stowarzyszenia Animatorów Kultury pobierania nienależnych opłat z tytułu wynajmu sali widowiskowej, wyrządzając w ten sposób Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Nowym Sączu znaczną szkodę majątkową na łączną kwotę 402.107,00 zł.

- W toku postępowania podjęte zostaną czynności zmierzające do procesowego zweryfikowania wyników kontroli oraz kompleksowego wyjaśnienia okoliczności faktycznych przedmiotowej sprawy – tłumaczy prokurator Leszek Karp, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu.

RG r.gajewski@sadeczanin.info Fot. arch. Sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu