Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 22 lipca. Imieniny: Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca
08/09/2017 - 15:25

Nie ma pozwolenia na budowę mostu heleńskiego? Spokojnie, to tylko formalności

Inwestor, czyli miasto (czytaj Miejski Zarząd Dróg) zostało wezwane do usunięcia nieprawidłowości w projekcie budowlanym nowego mostu heleńskiego. Termin mija 2 października a od dopełnienia formalności zależy czy Miejski Zarząd Dróg w Nowym Sączu uzyska pozwolenie na budowę nowej przeprawy na Dunajcu. Chełmiec straszy, że inwestycja może przepaść. Jaka jest rzeczywistość?

Chełmiecki samorząd alarmuje:

- Biorąc pod uwagę terminy administracyjne związane z wydaniem decyzji wydaje się mało prawdopodobne aby inwestor uzyskał zgodę na realizację inwestycji drogowej do końca roku. Dlatego coraz bardziej staje się realne zagrożenie, że most nie powstanie do końca przyszłego roku a może się okazać, że przetarg zostanie unieważniony a w najgorszym scenariuszu przepadną pieniądze unijne.

Zaczęło się od tego, że do Urzędu Gminy w Chełmcu wpłynęło pismo z Małopolskiego Urzędu w Krakowie w sprawie ZRID, czyli pozwolenia na realizację inwestycji drogowych. Wniosek o pozwolenie miasto złożyło dopiero w lipcu, w chwili gdy stało się pewne, że otrzyma ze środków zewnętrznych niezbędne, wielomilionowe dofinansowanie na realizację inwestycji. Gdyby kolejność odwrócono a miasto nie dostało dofinansowania w należytej wysokości, ważność pozwolenia mogłaby i tak wygasnąć do czasu zabezpieczenia finansowania inwestycji. 

Zobacz też: Nowy most heleński? Łopaty muszą wbić w październiku!

Urząd Wojewódzki procedury w sprawie wszczął dopiero pod koniec sierpnia a dokładnie 25. Na wydanie ZRID ma 90 dni od złożenia wniosku. Tymczasem - jak wspominają władze Chełmca, (zresztą informację na ten temat można też znaleźć na oficjalnej stronie Urzędu Miasta Nowego Sącza), inwestor został wezwany do usunięcia błędów w projekcie budowlanym.

Czy niesie to zagrożenie dla inwestycji? Raczej nie. Po pierwsze, w dokumentacji przetargowej potencjalni zainteresowani budową mostu na Dunajcu zostali dokładnie poinformowani, że: „Zamawiający dostarczy Wykonawcy decyzję Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej w dniu podpisania umowy”.

Zobacz też: 8 firm chce budować most heleński! Ogromne różnice między ofertami

Po drugie postępowanie ZRID nie pozwala już na wnoszenie przez strony trzecie jakikolwiek sprzeciwów czy zastrzeżeń jak to ma  miejsce przy uzyskiwaniu decyzji środowiskowych.

Po trzecie, wniosek o pozwolenie na budowę złożony został 25 lipca i to jest data, od której naliczać można owe wspomniane wyżej 90 dni. Czyli ZRID musi być wydany jeszcze w październiku.

Mimo to władze Chełmca nie ustępują w krytyce:

- Niniejsza informacja pojawiła się w efekcie licznych zapytań mieszkańców gminy  w związku z dezinformowaniem przez miasto Nowy Sącz co do terminu rozpoczęcia inwestycji budowy mostu heleńskiego przez co wprowadzano mieszkańców w błąd i ciągły stan niepewności podając kolejne terminy rozpoczęcia inwestycji - zastrzegają autorzy komunikatu, który właśnie pojawił się  na stronie internetowej Urzędu Gminy Chełmiec.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info 

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.

Dziękujemy za przesłanie błędu