Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 30 maja. Imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
30/10/2023 - 09:55

Nawojowa: podatki od nieruchomości idą w górę. Zobacz stawki na 2024 rok

Na piątkowej sesji radni z Nawojowej podjęli decyzję o podniesieniu stawek podatku od nieruchomości. Ile trzeba będzie płacić w 2024 roku?

Milion złotych i w Nawojowej będzie więcej policjantów i komisariat zamiast posterunku

Wpływy z podatków lokalnych, w tym tych od nieruchomości, to jeden ze składników dochodu gminy. Na ostatniej sesji jednym z najważniejszych punktów było głosowanie w sprawie ich wymiaru w 2024 rok. Zgodnie z zapowiedzią proponowana podwyżka to 15 procent dla wszystkich stawek. I zgodnie z przewidywaniami wójta Stanisława Kiełbasy, nie wszystkim radnym ta propozycja przypadła do gustu. Jednak ostatecznie – po dość burzliwej dyskusji i na komisjach, i na sesji – taką podwyżkę uchwalono. Wynik głosowania? 8 radnych za, 6 wstrzymało się od głosu.

Za głosowało 8 radnych: Marian Haza, Urszula Horowska, Krzysztof Kozera, Tadeusz Kucharski, Danuta Lelito, Józef Mirek, Jan Serafin, Antoni Zarotyński. Od głosowania wstrzymali się: Stanisław Chebda, Adam Herbut, Tadeusz Lelito, Ryszard Nosal, Irena Nowakowska, Marian Pióro. 

Tak już wygląda nowy Ośrodek Zdrowia w Nawojowej. Kiedy przeprowadzka?

I tak – dla przykładu – za metr kwadratowy powierzchni budynku mieszkalnego trzeba będzie zapłacić w przyszłym roku 0,87 zł (przed podwyżką – 0,75 zł), za metr powierzchni w budynku, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza – 30,15 zł (przed podwyżką 26,21 zł). Za metr gruntu związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków w 2024 roku podatek będzie wynosił 1,07 zł od metra kwadratowego (przed podwyżką – 0,93 zł).

Zaznaczmy też, że na posiedzeniu zapadły też decyzje w sprawie nowej stawki opłaty targowej. O proponowanych stawkach pisaliśmy w publikacji Będą nowe stawki opłaty targowej w Nawojowej. Warunki dyktuje inflacja

Tu też podwyżka sięgnęła 15 procent, ale w tym wypadku radni głosowali już zupełnie inaczej. O głosu wstrzymał się jedynie Tadeusz Lelito, pozostałych 13 radnych poparło tę propozycję. O 10 zł – z 50 do 60 zł – wzrosła też opłata z tytułu posiadania psa. Wynik głosowania był taki sam, jak w przypadku opłaty targowej choć tym razem od głosu wstrzymał się Stanisław Chebda. ([email protected] Fot.: ES) © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu