Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
07/04/2019 - 17:25

Nawojowa: artystokratyczny ślub już w odnawianym pałacu. Znamy wyniki przetargu

Jeszcze w tym miesiącu rozpocznie się wyczekiwany remont, połączony z przebudową pięknego Pałacu Stadnickich w Nawojowej. Cały zakres prac zrealizuje znana w naszym regionie firma Erbet z Nowego Sącza - znamy wyniki przetargu.

To Erbet wygrał przetarg na to niełatwe zadanie. Pałac w Nawojowej, będący rodową siedzibą rodziny Stadnickich odzyska dawną świetność. Właściciel obiektu, hrabia Andrzej Mańkowski, spadkobierca hrabiego Adama Stadnickiego, przeznaczył na remont pałacu połączonego z jego przebudową 16, 5 mln złotych. Są to jego fundusze prywatne. Kwota nie obejmuje wyposażenia. Na umeblowanie pałacu będzie organizowany odrębny przetarg.

Warto zaznaczyć, że Andrzej hrabia Mańkowski, który był jednym ze spadkobierców pałacu odkupił udziały od pozostałych spadkobierców. Obecnie jest jedynym właścicielem tego wspaniałego zabytku.

Pałac Stadnickich wraz z zabytkowym zespołem parkowym otaczającym obiekt jest wpisany do rejestru zabytków. Wszystkie prace, jakie są podejmowane na tym terenie odbywają się pod ścisłym nadzorem konserwatorskim.

Do ogłoszonego przez spółkę Pałac w Nawojowej przetargu stanęło jedenaście firm. Z nich zostało wyłonionych siedem, a w kolejnym etapie - dwie. Wykonawca został wybrany w rokowaniach, które były prowadzone w dwóch turach.

Przetarg wygrała ostatecznie sądecka firma Erbet, która realizowała nie tylko na Sądecczyźnie wiele inwestycji. Remontowała także sporo obiektów zabytkowych.

Obecny projekt pn. „Przebudowa, remont i zmiana sposobu użytkowania Pałacu Stadnickich w Nawojowej na budynek usługowo-mieszkalny wraz z budową i przebudową niezbędnej infrastruktury - ETAP III rewitalizacji Pałacu Stadnickich w Nawojowej” będzie realizowany przez dwa lata.

Przypomnijmy, że remont zespołu parkowo-pałacowego trwa już od wielu miesięcy. W pierwszej kolejności zostały wykonane prace pielęgnacyjne i czyszczące w przylegającym do pałacu starym parku, który dotrwał do naszych czasów. Zostały usunięte drzewa chore i mogące stanowić zagrożenie.

Właściciel terenu miał na tego rodzaju prace niezbędne pozwolenia. W parku zostanie przywrócony ład, niegdyś angielskiego ogrodu, zaplanowanego jeszcze przez Edwarda Stadnickiego z okresu lat 40. XIX w. Obecnie prace koncentrują się na rozsypującym się murze oporowym nieopodal pałacu.

Przypomnijmy, że potomkowie Stadnickich - rodzina Mańkowskich ze Szczawnicy odzyskała pałac wraz z przyległym parkiem w 2013 roku. Spadkobiercy otrzymali wówczas klucze oraz archiwum dotyczące posiadłości.







Dziękujemy za przesłanie błędu