Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
08/08/2022 - 12:30

Narąbią trzy razy więcej opałowego drewna. Wszystko za sprawą jednej maszyny

Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej w Nawojowej od czterech lat zajmuje się produkcją drewna opałowego. W tym sezonie pracownicy wyprodukują trzy razy więcej.

Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej w Nawojowej ma pod swoją opieką 34 podopiecznych z niepełnosprawnościami. W powiatowej placówce uczą się zawodu w pracowniach ogrodniczych, stadninie koni oraz pracowni poligraficzno-fotograficznej.

Od czterech lat PZAZ zajmuje się również produkcją i sprzedażą drewna opałowego. Podopieczni placówki pod okiem opiekunów układają drewno.

- Do tej pory do obsługi maszyny potrzeba było pięciu osób, a wytwarzano dziennie nie więcej niż osiem metrów przestrzennych drewna – relacjonuje dyrektor PZAZ w Nawojowej, Bartłomiej Krzeszowski.

Do placówki trafiła właśnie nowoczesna piło łupiarka. Zakup został zrealizowany ze środków Powiatu Nowosądeckiego. Maszyna pozwoli trzykrotnie zwiększyć produkcję drewna opałowego.

- Produkcja drewna opałowego sięgnie 25 metrów przestrzennych dziennie, a maszynę obsługiwać będą tylko dwie osoby – dodaje Krzeszowski.

Czytaj również: To już pewne! Będą dopłaty nie tylko dla tych co ogrzewają domy węglem. Jakie?

Za jeden metr przestrzenny drewna opałowego (buk) w naszym regionie trzeba zapłacić nawet 560 złotych. W PZAZ w Nawojowej jeden metr przestrzenny drewna opałowego można kupić za 400 złotych.

Drewno opałowe stosowane jest nie tylko do palenia w kominku. Wiele gospodarstw domowych wciąż wykorzystuje drewno jako surowiec do ogrzewania domów. Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło niedawno dopłaty do węgla. W ślad za tą decyzją, ministerstwo przygotowało również rozwiązania dla osób, które korzystają z innych źródeł ciepła.

Na jednorazowy dodatek o wysokości 3 tysięcy złotych mogą liczyć, ci którzy posiadają kocioł na pellet drzewny albo inny rodzaj biomasy (brykiet drzewny, słoma, ziarna zbóż).

Osoby palące drewnem kawałkowym mogą uzyskać 1 tysiąc złotych. Jeśli głównym źródłem ogrzewania jest kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG, można starać się o dopłatę w wysokości 500 złotych.

Dodatek w wysokości 2 tysiące złotych przysługuje osobom, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł olejowy.

Jak podała minister Anna Moskwa, dopłaty będą jednorazowym wsparciem. Środki wypłacać będą gminy, które otrzymają na ten cel pieniądze z budżetu państwa.

We wniosku można zgłosić tylko jedno źródło ciepła. Wspomniane dodatki nie będą przysługiwać gospodarstwom domowym, które złożyły wniosek lub otrzymały dodatek węglowy.

Wnioski muszą zostać zgłoszone do 30 listopada 2022 roku do gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania. Konieczne będzie również zgłoszenie do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. ([email protected], fot. Justyna Tokarczyk, ilustracyjne: Pixabay)







Dziękujemy za przesłanie błędu