Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 30 listopada. Imieniny: Andrzeja, Maury, Ondraszka
04/11/2022 - 19:20

Najpierw wiele lat stała tu rudera, a teraz będzie taki obiekt [WIZUALIZACJA]

Czterysta dni – tyle potrwa w Nowym Sączu budowa siedziby delegatury Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. Wiadomo już też, kto zmierzy się z tym zadaniem.

Czytaj także: Objazdy i utrudnienia po rozpoczęciu remontu ul. Śniadeckich, a tu jeszcze i to

Na ukończenie tej inwestycji z niecierpliwością czekają honorowi dawcy krwi, którzy systematycznie oddają lek ratujący ludzie życie, a także ci, którzy dopiero wkraczają, można powiedzieć, na czerwonokrzyską drogę. Na nowy budynek czekają również pracownicy sądeckiej delegatury RCKiK w Krakowie.

Nowoczesny budynek, który ma być stawiany na pustej działce przy ul. Sienkiewicza 55 poprawi nie tylko warunki oddawania krwi przez krwiodawców, ale również warunki pracy personelu.

Już wiadomo, kto będzie budował tę inwestycję.

Kto będzie budował inwestycję?

To nowosądecka, renomowana firma eRSbet. Ten wykonawca stawiał między innymi nowe skrzydło sądeckiego hospicjum oraz niedawno oddany do użytku nowy Instytut Ekonomiczny Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.

Czytaj także: W Nowym Sączu ruszyły zapisy na węgiel po rządowych cenach. Do kiedy będą przyjmowane?

- Firma już zaczęła działać w tym kierunku – powiedziała lek. Beata Mazurek, dyrektor Regionalnego centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. – Został już ustalony harmonogram prac. Do końca tego roku będą trwały prace projektowe. Mam nadzieję, że na przełomie roku będziemy dysponowali już wszystkimi pozwoleniami na realizację inwestycji. Bierzemy pod uwagę, że ten etap może przeciągnąć się do pierwszego kwartału przyszłego roku.

Jak przyznała szefowa Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w kwietniu przyszłego roku czyli w drugim kwartale powinny rozpocząć się prace budowlane.

W nowej siedzibie nowosądeckiego oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie znajdą się: rejestracja, poczekalnia, gabinet lekarski jak również punkty poboru krwi. Niezwykle istotnym elementem będą także pomieszczenia, w których będzie przetwarzana krew na składniki krwi, którymi są leczeni pacjenci (koncentrat krwinek czerwonych i osocze świeżo mrożone). W budynku zostanie też ulokowane nowoczesne Centrum Edukacji dla personelu medycznego, zajmującego się krwiolecznictwem oraz młodzieży, w którym będzie ona zdobywała wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy, ale też będzie mogła dowiedzieć się dlaczego warto oddawać krew. 

- Na zrealizowanie zadania jest 400 dni – dodaje nasza rozmówczyni.

Ile pochłonie ta budowa?

Według przygotowanego programu funkcjonalno-użytkowego inwestycja szacowana jest na około 11 mln złotych. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie musi wybudować nowosądecką siedzibę z własnych środków, a później uzyska refundację z funduszy unijnych. I na te środki jest bardzo duża szansa.

Poniżej prezentujemy wizualizację Terenowego Oddziału w Nowym Sączu z dokumentacji programu funkcjonalno-użytkowego, która na etapie projektowania obiektu będzie ulegała jeszcze modyfikacji.

[email protected], fot. IM., wizualizacja (PROBADEX – sp z oo).: Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie.

Gdzie w Nowym Sączu stanie taki budynek?
Na pustej działce przy ul. Sienkiewicza 55 w Nowym Sączu zostanie wybudowany taki obiekt
Dziękujemy za przesłanie błędu