Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 23 maja. Imieniny: Leoncjusza, Michała, Renaty
10/04/2024 - 17:15

Na zamku w Rytrze nadal ciemno. Przecież są już pieniądze na oświetlenie

Kolejne wakacje coraz bliżej a zamek w Rytrze nadal nie ma oświetlenia choć gmina już w zeszłym roku dostała na to pieniądze. Co się dzieje?

Uwaga! Zielony szlak z Suchej Strugi na Makowicę zamknięty i to na długo

- Pisała pani prawie rok temu, że zamek w Rytrze ma być już niedługo oświetlony. Jestem tu z dziećmi bardzo często i jakoś nie wiedzę, żeby cokolwiek się w tej materii działo. Przecież pieniądze na to już gmina ma a za dwa miesiące wakacje. Niby robi się coraz dłuższy dzień, ale tu nie jest bezpiecznie bez światła  – usłyszeliśmy wczoraj w słuchawce od naszej Czytelniczki.

Jak wyjaśnia wójt Jan Kotarba: - To, że nie widać robót budowlanych nie oznacza wcale, że tu się nic nie dzieje. Na razie opracowujemy wizualizacje, bo obok oświetlenia będziemy też odbudowywać bramę wjazdową do zamku, przygotowujemy projekt funkcjonalny, który musi być konsultowany i zatwierdzony przez konserwatora zabytków. Gdy ten projekt będzie gotowy i dopuszczony do realizacji, ogłosimy przetarg na wykonanie zadania. Przetarg ogłoszony będzie w formule zaprojektuj i wybuduj. Wykonawca będzie musiał zatem na podstawie projektu funkcjonalnego wykonać najpierw projekt budowlany. Tym samym „wbicie łopaty” nastąpi zapewne dopiero w przyszłym roku. 

Rytro: wszyscy radni bez wyjątku z komitetu zwycięskiego wójta! Opozycji nie będzie?

A my przypomnijmy, że na realizację zadania gmina Rytro otrzymała już w lipcu zeszłego 1 400 000 zł z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków na podświetlenie i dalszą odbudowę zamku.

- Kiedyś było tu oświetlenie, ale zostało zniszczone. Dlatego teraz musimy je zrobić zupełnie od początku i chcemy to zadanie powierzyć uprawnionym, kompetentnym osobom – mówił wtedy wójt.

Jeśli chodzi o bramę wjazdową na zamek, fundament i część muru, zaraz przy wejściu na dziedziniec, jest już odsłonięta, część samych murów już odbudowana. Teraz gmina chce sięgnąć z nimi jak najwyżej. O rozwoju sytuacji będziemy informować na bieżąco. ([email protected] Fot.: archiwum sądeczanin.info ES) © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu