Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 21 czerwca. Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa
07/12/2023 - 13:35

Na ten superprzekręt nabierze się każdy? Czyszczą bankowe konta, kradną dane i zaciągają kredyty

Grasujący w sieci oszuści znowu przypuścili atak i znowu udają urzędników. Tym razem podszywają się pod skarbówkę. Co wymyślili? Wysyłają maile o nadpłacie podatku. Któż nie chciałby dostać takiej dobrej wiadomości. Żeby sprawdzić, ile pieniędzy zwróci fiskus, trzeba kliknąć w przesłany link. I tu mogą zacząć się poważne tarapaty.

Oszuści znowu atakują metodą „na urzędnika”

Tym razem jednak naprawdę można się nabrać.  Do ministerstwa finansów docierają sygnały o przesyłanej drogą mailową  informacji  

o przysługującym zwrocie nadpłaconego podatku. Żeby to załatwić, wystarczy się  zalogować w serwisie e-Urząd Skarbowy. Trzeba tylko kliknąć w baner.

To pułapka, która może stać się  początkiem niezłych tarapatów. W rzeczywistości po kliknięciu w baner logowania podatnik jest kierowany na stronę, która służy do wyłudzania danych. A stąd już prosta droga do "wyczyszczeniem”  konta upolowanej w ten sposób ofiary, ale także zaciągnięciem w jej imieniu kredytu, z którego pieniądze również zostaną przez oszusta przejęte.

Czytaj też Grzech z tego w pracy nie skorzystać. Można w cudowny sposób rozmnożyć urlop! 

Wygląda to wiarygodnie?  

Na trefnego maila można się nabrać, bo fałszywa wiadomość zawiera logo ministerstwa finansów i serwisu e-Urząd Skarbowy oraz adres ministerstwa cyfryzacji. - Ostrzegamy, że tego typu wiadomości nie zostały wysłane z serwerów resortu finansów, a otwieranie linków w nich zawartych jest niebezpieczne –  informuje  Krajowa Administracja Skarbowa i pokazuje przykład fałszywego maila.

Czytaj też To może wykończyć małych sądeckich przedsiębiorców? Szykuje się prawdziwy koszmar 

Urzędy skarbowe nie kontaktują się za pośrednictwem sms-ów, maili czy telefonu, by prosić o podanie wrażliwych danych, na przykład do zalogowania się do bankowości elektronicznej. Skarbówka wysyła oficjalną korespondencję do podatników listem poleconym lub poprzez korespondencję na specjalnym portalu usług publicznych – ePUAP. 

Czytaj też Za 30 milionów naprawili im kilkadziesiąt metrów drogi [ZDJĘCIA] 

Zwrot podatku może być dostarczony na trzy sposoby,  pocztą, na numer konta bankowego lub osobiście w kasie urzędu skarbowego. O formie decyzja zapada  na etapie wypełniania rocznego zeznania PIT, wypełniając przeznaczoną do tego sekcję. ([email protected]) fot. ktDziękujemy za przesłanie błędu