Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 11 sierpnia. Imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny
17/11/2018 - 13:20

Na miesiąc wraca kontrola graniczna. Zabierz dowód albo paszport

Od 22 listopada do 16 grudnia zostanie przywrócona kontrola graniczna. Dlaczego? Powodem jest szczyt klimatyczny ONZ w Katowicach.

Pogranicznicy będą wykorzystywać mobilne terminale i tzw. schengenbusy. Pojazdy te umożliwiają kontrolę poza przejściem granicznym. W tych dniach granicę z Polską będzie można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Na granicy z Czechami takich miejsc będzie 142, ze Słowacją – 62, z Niemcami – 48, z Litwą -12.  

Zobacz także: Lista przejść granicznych 

Funkcjonariusze straży granicznej będą wyrywkowo kontrolować osoby, które wjeżdżają do Polski. Jeśli okaże się, że stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa, wówczas mogą otrzymać zakaz wjazdu na teren naszego kraju. Wszyscy, którzy w najbliższych dniach planują odwiedzić Polskę powinni być przygotowani na konieczność okazania dokumentów oraz na kontrolę pojazdu, którym podróżują.

Pogranicznicy przypominają, że to nie jest pierwsza sytuacja, kiedy zostaje przywrócona kontrola graniczna. Podobnie było podczas Euro 2012, szczytu klimatycznego w listopadzie 2013 roku oraz Światowych Dni Młodzieży i szczytu NATO w 2016 roku. A co grozi osobie, która przekroczy granicę w miejscu niedozwolonym? Zostanie ukarana mandatem w wysokości 500 zł.

- Podczas wycieczki szlakami granicznymi należy być ostrożnym, ponieważ szlak nie jest uznawany za przekraczający granicę, nawet jeśli chwilowo biegnie po stronie sąsiedniej. Zakazane jest jednak schodzenie do słowackich czy czeskich dolin – czytamy w oficjalnym komunikacie na stronie Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

Kontrole zostaną przywrócone również na lotniczym przejściu granicznym w Krakowie-Balicach.

- Apelujemy do wszystkich podróżnych, udających się w podróż drogą lotniczą, aby odpowiednio wcześniej stawiali się do odprawy granicznej na lotnisku oraz pilnowali swoich bagaży- przypominają funkcjonariusze straży granicznej.  

RG [email protected], Fot. KOSGDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)