Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
13/09/2018 - 17:05

Na cmentarzu komunalnym ekshumowano szczątki gen. Bronisława Pierackiego

Dzień ekshumacji szczątków generała Bronisława Pierackiego władze miasta utrzymywały, że względów bezpieczeństwa w tajemnicy. Dzisiaj pracownicy specjalistycznej firmy wydobyli trumnę, w której został pochowany zastrzelony w 1934 roku minister. Przez kilkadziesiąt ostatnich lat spoczywał w jednym z grobowców na cmentarzu komunalnym

Za kilka tygodni odbędzie się ponowny, czwarty już pochówek generała Pierackiego.

- Ekshumacja odbyła się z zachowaniem wszelkich wymaganych procedur - informuje biuro prasowe Urzędu Miasta Nowego Sącza. - Odbyła się ona pod nadzorem lekarza – antropologa oraz przedstawicieli sanepidu. Doczesne szczątki Generała z należytym szacunkiem zostały wyjęte z metalowej trumny, w której spoczywał i przeniesione do nowej trumny, w której zostanie ceremonialnie przewieziony do grobowca – mauzoleum przy Al. Wolności.

Metalowa trumna zachowała się w bardzo dobrym stanie. To ta sama, w której generał został pochowany w 1934 roku. Uroczystości pogrzebowe, które odbyły się wtedy w Nowym Sączu były wielką patriotyczną uroczystością można. Kondukt żałobny posuwający się na stary cmentarz można zobaczyć jeszcze na starych przedwojennych zdjęciach oraz pocztówkach znajdujących się u sądeckich rodzin i w rękach kolekcjonerów.

Czwarty w historii pochówek generała zaplanowany jest 14 października. Pogrzeb ma być głównym wydarzeniem miejskich obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Kilka tygodni temu rozpoczął się remont głównej alei dochodzącej do Sądeckiej Piety na starym cmentarzu. Pośrodku alei przygotowane jest już miejsce, gdzie spoczną szczątki generała Pierackiego. W ubiegłym tygodniu została przeniesiona granitowa, ważąca 5,6 t płyta z dotychczasowego miejsca pochówku znajdującego się na cmentarzu komunalnym przy ul. Rejtana.

Warto wiedzieć, że pierwotnie ciało Bronisława Pierackiego – legionisty, oficera WP, ministra w rządach II RP, wicepremiera i współpracownika Józefa Piłsudskiego, zamordowanego 15 czerwca 1934 r. przez ukraińskiego nacjonalistę, spoczęło w grobie rodzinnym na miejskim cmentarzu. Po roku trumnę ze zwłokami generała (awansowanego pośmiertnie) przeniesiono do urządzonego na tzw. Starym cmentarzu mauzoleum, a grób przykryto granitową płytą. Tak uroczystości pogrzebowe w Warszawie, na trasie przejazdu pociągu ze zwłokami Bronisława Pierackiego i w Nowym Sączu, a także przeniesienie trumny z cmentarza do nowego grobowca – mauzoleum, były patriotycznymi manifestacjami. W 1940 r. niemieccy okupanci przenieśli trumnę generała wraz z płytą na cmentarz komunalny.

Opr. IM., Fot. i źródło: UM w Nowym Sączu.Dziękujemy za przesłanie błędu